Za výjimky ze zákazu jízd kamionů by se mělo platit, navrhl kraj

12.07.2014 10:38

Ústecký kraj navrhl zpoplatnit vydávání výjimek z takzvaných víkendových zákazů jízd těžkých nákladních vozidel po dálnicích a silnicích prvních tříd. Podle navrhované novely zákona o správních poplatcích by dopravci platili za vydání povolení s nejvýše půlroční platností 500 korun a za povolení s platností od půl roku do roku 1000 korun. Předloha nyní dorazila do sněmovny, před projednáním zákonodárci ji posoudí vláda.

Za výjimky ze zákazu jízd kamionů by se mělo platit, navrhl kraj
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Na dálnice a na silnice první třídy nesmějí kamiony o nedělích a o svátcích od 13:00 do 22:00. V době prázdnin platí omezení i o pátcích od 17:00 do 21:00 a o sobotách od 07:00 do 13:00. Vedle zákonem daných výjimek mohou pro jiné případy dávat dopravcům povolení kraje pro svá území a Ministerstvo dopravy pro větší oblasti.

Předloni kraj vydal podle důvodové zprávy 234 povolení. „Vzhledem k počtu vydaných povolení o výjimce se jeví zavedení správního poplatku jako vhodné," píšou krajští politici v důvodové zprávě. Poplatek by zdůraznil skutečnost, že výjimky by se měly využívat pouze ojediněle.

Úhrada za povolení by mohla být podle předkladatelů pro žadatele demotivační, mohla by je vést k hledání jiných způsobů dopravy a pokryla by administrativní náklady za vydané povolení. Pro dopravce by poplatek podstatnou finanční zátěž neznamenal, soudí autoři předlohy.

Přímo zákon stanoví z víkendových zákazů jízd kamionů hned několik výjimek. Na dálnice mohou například nákladní vozidla, která přepravují zboží podléhající rychlé zkáze, živá zvířata nebo pohonné hmoty, těžké automobily bezpečnostních sborů a vozidla pro údržbu, opravy a výstavbu silnic.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

17:33 Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

Čau lidi. Premiér Babiš sdílel na svém facebooku mrkvový cupcake. A lidi mu ho dali sežrat. Polovina…