Zabíjejte popírače klimatických změn, visí na divadle. Za 50 milionů. A je to sranda

13. 1. 2021 6:15

“Zabíjejte popírače klimatických změn”. Tento obří nápis umístěný nad hlavním vstupem do budovy Švandova divadla v Praze na Smíchově mnohé překvapil. Příspěvek s vyfoceným nápisem o “zabíjení” na Facebooku s kritickými komentáři sdílely desítky uživatelů. Ukázalo se, že jde o název divadelní hry.

Zabíjejte popírače klimatických změn, visí na divadle. Za 50 milionů. A je to sranda
Foto: FB M. Roháče
Popisek: Švandovo divadlo na Smíchově zve diváky k online sledování inscenace s provokativním názvem
reklama

Smíchovští divadelníci umí provokovat. Na budově Švandova divadla se objevil nápis "Zabíjejte popírače klimatických změn" a snímek nápisu obsahující tuto "výzvu" začal kolovat mezi uživateli sociální sítě Facebook. Lidé se pustili do kritiky divadla, že to instituce placená z veřejných peněz už přehání.

Netrvalo dlouho a lidé zjistili, že se jedná o název inscenace, kterou bude soubor Švandova divadla uvádět v online premiéře v druhé půli ledna. Ostrá kritika však neustala. Diskutující především namítali, že pokud by někdo chtěl uvést hru s názvem vyzývajícím k zabíjení opačných názorových skupin či národnostních nebo jiných menšin, okamžitě by byl oheň na střeše.

Anketa

Je nemorální chodit na oběd či pivo do hospody, když je to teď zakázané?

hlasovalo: 8712 lidí

Podle webu Švandova divadla nejde o “další ekologickou agitaci, nýbrž satirickou komedii, která odkrývá sílu médií a sociálních sítí a jejich vliv na mínění mnohdy krvelačné veřejnosti”. Popis inscenace můžete prostudovat přímo na webu divadla ZDE.

Výraznou část diskutérů ovšem tato skutečnost neuspokojila. Pro valnou část z těch, co se do debaty zapojili, je i to za hranou. “Magoři vyšinutý,” zaznělo na adresu divadla. Věc komentoval i právník Tomáš Tyl. “Zas řeknou, že je to jen název hry a pojede se dál. Zkuste to napsat o komkoliv jiném, o jakékoliv menšině a do hodiny máte po životě,” napsal k tomu.

“Idioti umělci, ještěže mají zavřeno, dementi,” zněl další z diskusních příspěvků. Objevily se ale i ostřejší věty. “Třeba to divadlo vyhoří, kdo ví…?” ptal se další z uživatelů sítě.

Jiní připomněli, že se Švandovo divadlo v červnu loňského roku přihlásilo k americkému hnutí Black Lives Matter, kdy tento slogan vyvěsili rovněž nad svůj hlavní vchod. “Pro mě už tehdy tato scéna skončila,” připsala k tomu uživatelka Facebooku.

Švandovo divadlo na Smíchově je jednou z nejstarších scén v Praze, bylo otevřeno v roce 1881. “Divadlo, které klade otázky. Divadlo, které vyzývá k diskusi. Hledáme nečekaná témata, která v nás bezprostředně rezonují, napomáhají pojmenovávat a reflektovat naši současnost a každodennost, vidět je zřetelně v širších souvislostech,” popisují divadelníci vlastní soubor. Podle svých slov formulují jasné postoje, které lidem nabízí “skrze názorově i umělecky vyhraněné inscenace”.

V současné době je Švandovo divadlo příspěvkovou organizací hlavního města Prahy, které je pro divadlo hlavním zdrojem příjmů. Každoročně do rozpočtu smíchovských divadelníků posílá z kapes daňových poplatníků částku mezi 40 - 50 miliony korun. Na financování instituce se v menší míře podílí i městská část Praha 5. 

Fotogalerie: - Ohlédnutí za rokem 2020

Soud se zabýval případem bývalého pražského imáma ...
Mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 1, svolané ...
Happening české pobočky mezinárodního hnutí Extinc...
TOP 09 uctila památku Jana Palacha  na Olšanských ...
Oslavy Čínského nového roku ve znamení myši
Jaroslav Kubera na 29. kongresu ODS
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poprava či zatčení Babiše. Schůze vlády: Pukaly nervy. Vážně a jako nikdy

7:24 Poprava či zatčení Babiše. Schůze vlády: Pukaly nervy. Vážně a jako nikdy

Vláda zatím nerozhodla o další úpravě covidových restrikcí. Jejich podoba bude záviset i na tom, zda…