Začal jsem věřit v zázrak, prezident mě dojal. Jiří Kajínek doufá, že se dostane na svobodu

21.04.2017 7:24

Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek dostal novou naději, že bude vzdor odsouzení na doživotí propuštěn; prezident Miloš Zeman před pár dny prohlásil, že zvažuje jeho omilostnění. Šestapadesátiletý muž, odsouzený za dvojnásobnou vraždu, se k prezidentské milosti upíná. „Mám naději a věřím v zázrak,“ řekl Kajínek v rozhovoru pro magazín Víkend Dnes. Ukázky z tohoto rozhovoru přináší dnešní Mladá fronta Dnes.

Začal jsem věřit v zázrak, prezident mě dojal. Jiří Kajínek doufá, že se dostane na svobodu
Foto: repro Youtube.com
Popisek: Doživotně odsouzený Jiří Kajínek
reklama

Prezidentova úvaha o milosti Kajínka podle jeho vlastních slov dojala, píše list. Pocity spojené se Zemanovým prohlášením označil Kajínek za nepopsatelné: „Něco, co si přejete ze všeho nejvíc a nejdéle, se třeba vyplní.“

Jak list připomíná, Kajínek svou vinu vytrvale popírá a stejně vytrvale usiluje o revizi procesu, následné zproštění viny a návrat na svobodu.

Kajínkova snaha zatím pokaždé ztroskotala, takže Zemanovo prohlášení přišlo vhod. „Myslím, že prezidentská milost je nejrealizovatelnější způsob, jak napravit nespravedlivé odsouzení,“ netají se Kajínek.

List ale upozorňuje na to, že když byl koncem května roku 1993 u Plzně zabit podnikatel Štefan Janda a jeho bodyguard, soud označil za vraha právě Kajínka. Miloš Zeman se však domnívá, že existují důvodné pochybnosti o Kajínkově vině, a právě proto přemýšlí o tom, že mu udělí prezidentskou milost.

Deník přiznává, že vidina milosti vyvolala euforii u Kajínkových přívrženců. U dalších lidí naopak vzbudila nevoli – například u senátora a bývalého státního zástupce Miroslava Antla.

List poukazuje na to, že v neděli na Primě promluvil v pořadu Josefa Klímy klíčový svědek celého případu Vojtěch Pokoš, který údajné Kajínkovo zabíjení přežil. Znovu potvrdil svou verzi, že útočníkem byl skutečně Kajínek, a dodal, že kdyby byl propuštěn, bál by se o život.

„Vojtěchu Pokošovi ode mne nebezpečí nehrozí, naopak mu přeji, aby se mu nic nestalo,“ reagoval na reportáž Kajínek. „On ví, jak to tehdy bylo, a já stále věřím, že jednou řekne pravdu a objasní se tak konečně pozadí případu. Já vím, že jsem tam nebyl. Nevím ale, kdo byl pachatel či pachatelé,“ prohlásil Kajínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To jste viděli? Hřib maluje na tramvaje, ale něco Praze uniklo. Pobaví

11:16 To jste viděli? Hřib maluje na tramvaje, ale něco Praze uniklo. Pobaví

Včera se pražský primátor Hřib pochlubil novým designem pro Pražskou integrovanou dopravu a vysvětli…