Začal sjezd sudetských Němců. Přijede Babiš? Zde je odpověď

07.06.2019 14:00

V bavorském Řezně (Regensburg) dnes začíná třídenní sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL). Letošního ročníku, který je v pořadí sedmdesátý a jehož mottem je Ano vlasti v srdci Evropy, se stejně jako v loňském roce nezúčastní žádný člen české vlády, informuje ČTK.

Začal sjezd sudetských Němců. Přijede Babiš? Zde je odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Sjezd sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků, je vnímán jako připomenutí si historických a kulturních vazeb na původní vlast. Událost tradičně doprovází ukázky lidové kultury v podobě hudebních či tanečních vystoupení nebo regionální kuchyně, ale také večerní veselice.

Letošním zpestřením bude předpremiérové uvedení části německo-českého muzikálu Tisá s podtitulem Láska bez hranic. Premiéra díla, na kterém se podílí přes 140 německých a českých studentů gymnázií v Děčíně a hornobavorském Pfaffenhofenu, je plánována na září v Bavorsku, poté bude Tisá představena i v Česku.

Hlavní událostí dnešního dne bude předání nejvyššího sudetoněmeckého ocenění – Evropské ceny Karla IV. Letos ji převezme dlouholetá šéfka Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochová. Předák sudetských Němců Bernd Posselt označil Knoblochovou za neohroženou bojovnici proti nacionalismu, populismu a jakékoli jiné formě extremismu, čímž výrazně přispěla k budování demokracie a k evropskému sjednocování.

V sobotu, kdy začne hlavní část sjezdu, vystoupí s projevem někdejší dlouholetý bavorský premiér a nynější německý ministr vnitra Horst Seehofer, na kterého v neděli navážou Posselt a současný bavorský ministerský předseda Markus Söder, jehož spolková země má nad vysídlenci z českých zemí patronát.

Českou stranu bude na setkání oficiálně zastupovat český velvyslanec v Německu Jan Podivínský, který vystoupí se zdravicí. Premiér Andrej Babiš a ani žádný ministr do Řezna nepřijede. Naposledy se každoročního setkání  zúčastnil člen české vlády v roce 2017, tehdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), a o rok dříve zde jako první český ministr vystoupil Daniel Herman (KDU-ČSL), který tehdy stál v čele resortu kultury.

Účast Hermana a Bělobrádka byla chápána i jako odraz toho, že vztahy Čechů a sudetských Němců v posledních letech prošly značnou proměnou, kdy se namísto sporů o poválečné dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše klade důraz spíše na to, co obě skupiny spojuje.

Ministerští předsedové Československa, jakož i České republiky na akci nepřijeli nikdy. I přes významnou politickou a finanční podporu vysídleneckých spolků ze strany německé vlády ale na sudetoněmecký sněm nejezdí ani spolkoví kancléři.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Vztahy Čechů a sudetských Němců se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že Sudetoněmecké krajanské sdružení ze svých stanov vypustilo zmínku o tom, že bude usilovat o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům po druhé světové válce na základě čs. prezidentských dekretů zkonfiskován. Neznamená to však, že by se ho jednotlivci domáhat nemohli. Z české strany je pak mimo jiné jako důležitý krok považován mnichovský projev tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), který v roce 2013 vyjádřil lítost Česka za příkoří způsobená sudetským Němcům při odsunu po druhé světové válce.

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty asi tři miliony Němců. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15.000 až 30.000 Němců. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320.000 až 350.000 obyvatel někdejšího Československa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …