Začíná debata o významu bitvy na Bílé hoře. Hlavní slovo bude mít kardinál Vlk

07.09.2014 8:51 | Zprávy

Ekumenická bohoslužba v kostele Panny Marie Vítězné dnes v18 hodin zahájí projekt Bílá hora 2014. Jeho organizátoři jím chtějí oživit debatu o významu bitvy na Bílé hoře, která patří k nejrozporuplněji vnímaným událostem českých dějin. Ústředním bodem, který budou doprovázet další akce, je umělecká intervence spočívající v dočasné úpravě hrobu padlých v bitvě. Hrob je dnes v poutním areálu Panny Marie Vítězné.

Začíná debata o významu bitvy na Bílé hoře. Hlavní slovo bude mít kardinál Vlk
Foto: kardinal.cz
Popisek: Kardinál Miloslav Vlk

Dočasná úprava hrobu, kde spočívají padlí z obou stran konfliktu, je dílem architekta Norberta Schmidta, malíře Patrika Hábla a hudebního skladatele Michala Rataje. Vernisáž dnes zahájí kardinál Miloslav Vlk, který v roce 1999 společně s představiteli evangelických církví při pietním aktu na tomto místě uložil do země ostatky 42 mužů a 2 žen padlých v roce 1620.

Organizátoři projektu, který potrvá do listopadu, kladou důraz na to, že má jít o setkání všech, jichž se tento "úhelný kámen národního vědomí" dotýká. K debatám jsou tedy zváni katolíci i evangelíci, věřící i nevěřící, Češi i cizinci.

Nevelká bitva z počátku třicetileté války kontrastuje s obrovskými důsledky, které měla pro dějiny českých zemí. V národní paměti je počátkem doby temna. Romantickou představu o porážce národa, který čekal několik staletí na svou svobodu, si ve školách osvojovalo několik generací žáků. Projekt Bílá hora 2014 chce oživovat otázky o tom, kdo jsou vítězové bitvy a kdo jsou její poražení, zda jsou Češi národem Husovým nebo zda Bílá hora znamenala germanizaci českých zemí.


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…