Hospodaření státního rozpočtu skončilo v loňském roce schodkem téměř 120 miliard korun, což byl nejhorší výsledek v historii země. Nejvyšší kontrolní úřad následně ve své výroční zprávě upozornil na to, že se deficit meziročně zvýšil o 52 miliard korun, a to přesto, že ekonomické restrikce nebyly takové.
„Nemůžeme to posuzovat jenom podle ekonomických restrikcí, ale také podle únavy společnosti. To, že se musely podporovat firmy, to, že jsme museli podpořit všechna možná odvětví, zdravotnictví v roce 2021 více než v roce 2020, je logické, protože všichni byli zjednodušeně řečeno vyšťaveni. To znamená, že krize dopadala na všechny čím dál tím více, a z tohoto úhlu pohledu si stojíme za těmi výdaji, protože jsme díky tomu udrželi nejenom růst HDP, ale udrželi jsme hlavně míru nezaměstnanosti a udrželi jsme podniky při životě. Kdybychom nepodporovali, máme tady desítky tisíc firem a živnostníků a výrazně vyšší míru nezaměstnanosti,“ míní Havlíček.
„Nikdo nemá radost z toho, že se zvyšuje zadlužení, ale na druhou stranu, my jsme byli těsně před krizí, díky tomu, že jsme snižovali státní dluh, respektive že jsme se chovali zodpovědně, tak jsme na tom byli poměrně dobře. A jak vysvětlíme lidem, že jsme na tom ekonomicky dobře a v době, kdy je nejhůře, tak nepodpoříme zaměstnanost, nepodpoříme zdravotnictví, firmy, kdy jindy jsme to měli udělat? A co se týká toho tempa růstu, tak za dva covidové roky, tak máme dvanácté tempo růstu a naše zadlužení je menší než je polovička z Evropské unie. Tam je na úrovni 92 procent, teď jsme na úrovni 42 procent,“ zmínil Havlíček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.