Záhadní dárci Věcí veřejných se schovávají v Panamě

31.03.2012 8:43

Přestože program Věcí veřejných zahrnuje mimo jiné zrušení anonymních akcií, hned dva velcí sponzoři VV jsou za anonymní akcie ukryti. Podle informací deníku Právo jedna z těchto společností má navíc sídlo v Panamě, která patří mezi země, kde lze identitu nejsnáze utajit.

Záhadní dárci Věcí veřejných se schovávají v Panamě
Foto: Vojtěch Brtnický
Popisek: Michal Babák
reklama

Zrušení akcií na doručitele přitom patřilo mezi ústřední body předvolební kampaně Véčkařů. 

Strana dostala v minulém roce šest miliónů korun od dvou velkých sponzorů. Obě tyto společnosti mají podle obchodního rejstříku stejné sídlo - adresa v domě u pražského Muzea.

Firma Kastelis, a. s. darovala VV 3,5 miliónu Kč. Společnost patří firmě Tribunus Plebis, a. s.. Jejím jediným akcionářem je pak společnost LBE International Business and Marketing Advising ze sídlem v Panamě.

Tribunus Plebis se zabývá obchodem s realitami. Přes členy jeho představenstva, dozorčí rady a společnosti, které vlastní, má vazby na množství různých subjektů na českém trhu.

Nejštědřejší a zároveň nejtajemnější dárci

Deník Právo píše, že další velký sponzor Věcí veřejných, Malepar, s. r. o., dal straně 2,68 miliónů korun. Firma obchoduje s internetovou reklamou a aplikacemi. Patří společnosti Digital Investment, a. s., a jejího vlastníka rovněž nelze zjistit kvůli anonymním akciím.

Kontakt nelze najít ani na firmu Dennon Consulting, která byla nejštědřejším dárcem Věcí veřejných. Straně v minulém roce darovala 6,4 miliónu korun. Z informací v obchodním rejstříku vyplývá, že společnost vlastní Alexander Kvajko, který má bydliště uvedeno v izraelském městě Ašdod.

Výčet sponzorů VV zahrnuje finanční zpráva, která má být zveřejněna v pondělí.

Na žádost Práva tři největší sponzory Véček dodal v předstihu poslanec Michal Babák. Strana dostala za rok 2011 sponzorské dary v celkové výši 38,5 miliónu korun.

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka v rozhovoru pro Právo uvedl, že informace o anonymních vlastnících dárců jsou podezřelé. Situaci podle jeho slov vyřeší nový zákon, který bude založen na otevřenosti a tvrdých postizích. „Připomíná mi to skandály s financováním ODS z 90. let. Mělo by se předpokládat, že jde o černé financování a má za cíl skrýt skutečného původce či sponzora. Strana by v takovém případě měla částku vrátit nebo odvést na charitativní účel,“ řekl deníku Právo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: bob

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

11:34 Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

Může záklek na krk někoho udusit? Tuto otázku se rozhodl zodpovědět reportér ČT Richard Samko pro vš…