Zahraniční experti se stále nemohou dostat k sestřelenému letadlu

28.07.2014 21:49

Expertům soudní medicíny a policistům z Nizozemska a Austrálie se ani v pondělí nepodařilo dostat na místo pádu malajsijského boeingu na východní Ukrajině. V okolí totiž svádějí boje proruští povstalci a vládní jednotky. „Otočili se a vydali se zpět do Doněcka," řekla agentuře AFP o výpravě mluvčí nizozemského ministerstva spravedlnosti Sentina van der Meerová.

Zahraniční experti se stále nemohou dostat k sestřelenému letadlu
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině

Podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě byli experti donuceni k návratu z bezpečnostních důvodů poté, co u města Šachtarsk zaslechli výbuchy a palbu. Podle jednoho z povstaleckých předáků Vladimira Anťufejeva výpravu chránili ozbrojenci z řad separatistů.

Ukrajinská armáda dobyla strategickou výšinu, která je 25 kilometrů od trosek letadla

Ukrajinská armáda na začátku týdne oznámila, že se jí podařilo proniknout do několika měst, které až dosud ovládali rebelové. Jde mimo jiné o Šachtarsk a Torez, odkud byl minulý týden vypraven vlak s oběťmi letecké katastrofy. Bojuje se také o Snižne. Armáda podle prezidentské kanceláře dobyla strategickou výšinu Savur-Mohyla, která podle AFP leží asi 25 kilometrů od místa, kde se let MH17 zřítil 17. července.

Kyjev tvrdí, že se rebely snaží vypudit z tohoto místa, aby jim zabránil v ničení důkazů. Ukrajinská bezpečností rada v pondělí uvedla, že údaje z černých skříněk potvrzují, že letoun byl zničen v důsledku „masivní explozivní ztráty tlaku" poté, co trup proděravěly střepiny protiletadlové rakety. Armáda se prý k místu neštěstí těsně přiblížila, avšak nevede tu bojové operace.

Separatisté si mohli splést civilní letoun s vojenským. Moskva žádá nezávislé vyšetřování

Západ má podezření, že boeing nejspíše omylem sestřelili s použitím ruského protiletadlového raketovému systému Buk separatisté, kteří si civilní letoun asi spletli s vojenským letadlem. Všech 298 lidí na palubě zahynulo. Moskva odpovídá, ať Západ doloží svá nařčení konkrétními důkazy, a žádá nestranné vyšetřování pod záštitou OSN.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vfe, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…