Zakazování islámských dámských plavek je zásah do kulturního vzorce, kárala z rádia senátorka Wagnerová. A běžence s azylem prý přijmout musíme, ať si prezident vykládá, co chce

17. 8. 2016 18:55

Hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu byla senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Promluvila o hodnotách, migrační krizi, nutnosti společného postupu ve snaze ji vyřešit i o tom, že policisté by měli nějaké ty urážky vydržet, ale hlavně by měli jednat tak, aby k nim lidé vzhlíželi.

Zakazování islámských dámských plavek je zásah do kulturního vzorce, kárala z rádia senátorka Wagnerová. A běžence s azylem prý přijmout musíme, ať si prezident vykládá, co chce
Foto: hns
Popisek: Senátorka Eliška Wagnerová.

Trest pro levicového aktivistu, který si tropil šprýmy z policistů a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, ve výši osmi tisíc korun je podle Wagnerové zbytečný. „Státní orgán prostě musí něco unést,“ konstatovala s tím, že na lidi ve veřejných funkcích bude logicky dopadat hněv veřejnosti. „Oni tím vlastně prokazují svou slabost,“ podotkla s tím, že se nechají rozhodit „infantilním“ útokem. Šlachtova reakce, že neřídil „traktor, ale kombajn“, je podle Wagnerové „malichernost“.

„Na účet policie se vtipkovalo vždy, koneckonců to známe ze Švejka,“ řekla bývalá soudkyně a dodala, že není správné vracet se k takové „slabosti mocnářství“. Policisté by naopak měli nastolit takovou atmosféru, aby vyvolávali respekt a úctu, tak mohou předcházet urážkám ze strany veřejnosti, nikoliv skrze pokuty.

„Neudělala na mě dobrý dojem,“ řekla Wagnerová o reorganizaci policie. „Působilo to na mě uspěchaně,“ dodala s tím, že jednání všech zúčastněných bylo podezřelé a nebylo správné ani to, že neposkytli prostor lidem, kteří k tomu jako jediní opravdu měli co říct. „Je to podivné, přijít tomu na kloub, proč to tak je, víte, k tomu nemám prostředky,“ řekla. „Každopádně to není dobré, protože to jen prohlubuje tu atmosféru nedůvěry.“ Parlamentní vyšetřovací komise podle ní ničeho nedosáhne, protože vlastně nikdy na nic nepřišla.

„Naše ústava hned v článku prvním a odstavci druhém říká, že Česká republika se zavazuje dodržovat mezinárodní právo,“ řekla Wagnerová. Uprchlíky, kteří dosáhnou na azyl, musíme přijmout, protože jsme se k tomu zavázali. Výzvy prezidenta Zemana nepřijmout nikoho jsou tak protiústavní.

Celý pořad zde.

„Já si nejsem jistá, že zákon je odpovědí na tuto složitou dobu, na tuto složitou otázku,“ řekla senátorka. „Je třeba tu záležitost řešit ve spolupráci s ostatními státy Evropské unie.“ Podle ní je nutné sjednotit azylové právo po celé Evropě. Pokud budeme každý dělat „na svém písečku“, nezvládneme to.

„Tohleto je prostě pořád dokola,“ okomentovala slova Andreje Babiše ohledně nepřijímání uprchlíků. „My si musíme důvěřovat.“ V případě, že tak neučiníme a nebudeme spolupracovat, nemá Evropská unie smysl. Je pochopitelné, že nesmíme na vlastní území pouštět ty, kteří představují skutečné bezpečnostní riziko, to však musíme společně prověřovat.

Zákaz nošení burkin v Cannes je „zásah do kulturního vzorce“ a jde o výsostně složitou otázku. „Já bych řekla, že bavit se o plavkách je téměř až nesmyslné.“ Obavy obyvatel Evropy však chápe, je třeba k nim přistupovat s rozmyslem. Připomněla, že většinu teroristických útoků ve Francii spáchali její vlastní občané.

„Vyvolávat strach za každou cenu u nás, to dobré není. Tady je třeba chladná hlava a opravdu soustředit se na to, že budeme přijímat jen ty lidi, kteří budou bezpečnostně prověřeni,“ dodala Wagnerová.

„Nemyslím si,“ odpověděla krátce bývalá soudkyně na otázku, zda rozšíření střelných zbraní mezi českou veřejnost povede ke zvýšení bezpečnosti. „Toto cesta není,“ podotkla. „Není možné to předávat na hrb obyvatelstvu.“ Na argumenty o Izraeli uvedla, že jde o zcela specifický příklad života v dlouhodobé hrozbě a zároveň v hluboké sounáležitosti. „Tady u nás ty poměry jsou zde jiné.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

14:27 Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

K Janě Bobošíkové do pořadu JB Talk v internetové televizi XTV zavítala tentokrát ekonomka Hana Lipo…