Zakažte AfD! Zakažte, vymažte, navrhl politik z Německa. Chce tím „ochránit kavárnu“

14.05.2019 8:51

V Evropském parlamentu sedí za Německo velmi zvláštní osoba. Jakási tamní obdoba Jindřicha Šídla či Nory Fridrichové, bývalý televizní glosátor, který si založil stranu, ve volbách do Evropského parlamentu s ní získal krásných 0,6 procenta, ale díky německému systému voleb i tak získal křeslo ve Štrasburku. Teď je chce obhájit s programem, který mimo jiné zahrnuje důslednou internetovou cenzuru pravicové AfD.

Zakažte AfD! Zakažte, vymažte, navrhl politik z Německa. Chce tím „ochránit kavárnu“
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku
reklama

Německá politika nabízí různé strany a kandidáty. Jednou z nich je i Die Partei, uskupení, které bojuje proti nepřátelům liberální demokracie z pozic satiry a zesměšňování. Její podpora kolísá kolem jednoho procenta voličů, ale protože německý systém voleb do Evropského parlamentu propouští i takto marginální subjekty, má od roku 2014 i svého europoslance. Bývalý šéfredaktor berlínského satirického časopisu Titanic tak již pět let vysedává ve štrasburských lavicích.

Stranu nazvanou prostě Strana (Die Partei) vede bývalá televizní hvězda Martin Sonneborn, který několik let vystupoval v německé veřejnoprávní televizi v pořadu heute-show čili „satirickém shrnutí týdne“ zhruba na úrovni našich 168 hodin nebo Šťastného pondělí Jindřicha Šídla. Stranu berlínská televizní hvězda založila v roce 2011 s programem, ve kterém zářily body jako „obnovit berlínskou zeď“, která by liberální Berlín izolovala od postkomunistického okolí bývalé NDR.

Nyní poskytl europoslanec Sonneborn rozhovor webu magazínu Die Welt. Místo skládání účtů německým voličům, které se odbylo v jedné odpovědi („napsal jsem knihu, pronesl projevy, které získaly miliony kliků, a podílel se na třech rozhodnutích“) se zaměřil na nápady do budoucnosti.

Sonneborn chce i nadále „provádět politiku satirickými prostředky“. Tak jako v minulém volebním období, kdy šel do europarlamentu s cílem „podat zprávu o pochybných stranách a zatápět CDU“. A jeho plány prý nekončí jen v Evropském parlamentu.

Září mezi nimi zejména jeho nápad z médií zcela eliminovat euroskeptickou parlamentní stranu AfD. „Podle našeho názoru je této straně věnováno příliš mnoho pozornosti. AfD má prospěch z toho, že je v médiích přítomna nepřiměřeně.“

CELÝ ROZHOVOR V NĚMČINĚ ZDE

Řešením je podle bruselského satirika „blokátor“. Technické řešení, které by na internetu místo zprávy o AfD zobrazilo bílé místo s vysvětlením, že obsah byl zablokován. Cílem této cenzury je podle europoslance „serióznější zpravodajství“ a také „humanizace politického klimatu“. „Takže můžete v klidu sedět v kavárně a číst si noviny, aniž byste byli obtěžováni tímto pravičáckým štvaním,“ dodává v rozhovoru spokojeně europoslanec Sonneborn.

Europoslanec Sonneborn představuje „Blokátor AfD“

Vše podle redaktora Die Welt, který s ním rozhovor pořizoval, odpovídá heslu „Ruhig, Brauner“ neboli „Zmlkni, hnědáku“ (výraz „Brauner“, česky „hnědý“, se v Německu používá pro označení všeho, co je aktuálně považováno za extrémně pravicové a evokující fašismus; pozn. PL). Europoslanec Sonneborn má toto heslo v berlínské stranické centrále s obrázkem předsedy AfD Alexandra Gaulanda.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maďarsko: Diktatura, převrat, vystoupení z NATO? Je to jinak. ČT? Nelže, ale... Pohled zkušeného muže

13:55 Maďarsko: Diktatura, převrat, vystoupení z NATO? Je to jinak. ČT? Nelže, ale... Pohled zkušeného muže

Hungarista a historik Robert Pejša, který v Maďarsku trvale žije od roku 2010, pro server kupředudom…