Zákon na Pocheho. Piráti chtějí zakázat, aby europoslanci mohli pracovat na ministerstvech

17. 8. 2018 18:45

Piráti chtějí zakázat europoslancům, aby se stávali zaměstnanci českých úřadů. Dnes představili příslušnou novelu zákona o volbách do Evropského parlamentu. Strana tím reaguje na situaci na ministerstvu zahraničí, kde ve funkci politického tajemníka působí europoslanec Miroslav Poche (ČSSD). Pozici převzal poté, co ho prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí.

Zákon na Pocheho. Piráti chtějí zakázat, aby europoslanci mohli pracovat na ministerstvech
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

Zákon v současnosti zakazuje europoslancům, aby působili v Evropské komisi, stali se soudci Evropského soudního dvora nebo pracovali pro Evropskou investiční banku. Zároveň uvádí, že funkce europoslance je neslučitelná s funkcí člena české vlády, nezakazuje ale zaměstnání poslance Evropského parlamentu některým ministerstvem.

„Miroslav Poche se svou pofidérní brigádou v pozici politického náměstka jde proti zdravému rozumu i všem pravidlům. Bohužel nepsaným. To jsme se rozhodli s Piráty změnit,“ uvedl v tiskové zprávě pirátský poslanec Jan Lipavský. Podle něj spojení práce v Evropském parlamentu a pro ministerstvo vede k zanedbávání obou funkcí.

Podle Pirátů premiér Andrej Babiš (ANO) situaci na ministerstvu zahraničí neřeší, proto chtějí přijmout zákon, který by Pochemu vykonávání funkce politického tajemníka znemožnil. Chtějí do zákona doplnit, že funkce europoslance znemožňuje pracovněprávní vztah s jakýmkoliv českým úřadem. „Tím by se působení Miroslava Pocheho na ministerstvu zahraničí stalo nezákonným,“ uvedli Piráti.

ČSSD navrhla Pocheho na ministra zahraničí v koaliční vládě s ANO, Zeman ho ale odmítl do funkce jmenovat. ČSSD jiného kandidáta nenavrhla, řízením diplomacie byl dočasně pověřen předseda sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček. Situací by se mělo na konci srpna zabývat předsednictvo ČSSD.

Sám Poche pro server iDnes.cz sdělil, že jej překvapuje, jakou marginalitou se Piráti zabývají. Podle svých slov nezná žádného jiného poslance, který by pracoval na nějakém ministerstvu. Zároveň serveru dodal, že on sám má uzavřenou dohodu o pracovní činnosti, nikoliv pracovní úvazek. 

Původní text ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ven. Veeeen! To už se prostě nedá… Uvnitř ODS se prý chystá harakiri předsedy Fialy. Došla trpělivost. A nám slova

6:28 Ven. Veeeen! To už se prostě nedá… Uvnitř ODS se prý chystá harakiri předsedy Fialy. Došla trpělivost. A nám slova

Jak vytěžit z národní krize co nejvíce politických bodů? Otázka, na níž neexistuje jasná odpověď. Ov…