Zákon o cestovkách: Senátor Valenta zajistil kompromis

25.11.2015 13:24

Poslanci dnes schválili novelu zákona o cestovním ruchu, který s pozměňovacím návrhem vrátil Senát. Jeho podstatou je kompromis mezi cestovními kancelářemi a pojišťovnami. Problém nastal poté, co letos v létě Ústavní soud rozhodl, že klient cestovní kanceláře má nárok na plné vrácení peněz v případě krachu cestovky. To vyvolalo odpor šesti pojišťoven. Kompromis zjednal senátor Ivo Valenta (SsČR) a také ho prosadil do pozměňovacího návrhu.

Zákon o cestovkách: Senátor Valenta zajistil kompromis
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Ivo Valenta
reklama

V říjnu naprostá většina senátorů Valentův pozměňovací návrh na plénu horní komory Parlamentu schválila. To ocenila před poslanci i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, když řekla, že Senát jednal zodpovědně a umožnil, aby lidé mohli být pojišťováni a bez obav cestovat. „Spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj jsme se snažili o nápravu. Ačkoliv nejsem velkým příznivcem kompromisů, pozměňovací návrh je zdařilou modifikací návrhu, který zavádí sdílenou odpovědnost při sjednání pojištění,“ řekl před poslanci Ivo Valenta.

Valenta pokládá za klíčové, že Ministerstvo pro místní rozvoj podpoří vytvoření Garančního fondu cestovních kanceláří, a to v časovém horizontu jednoho roku. „Budou do něho přispívat všechny cestovní kanceláře, ale i pojišťovny,“ řekl Valenta. Poslanci novelu zákona o cestovním ruchu museli schválit nadpoloviční většinou. Pro bylo drtivých 143 poslanců. Proti byl pouze jeden. „Děkuji Senátu, že zatáhl v tomto případě za záchrannou brzdu,“ komentoval dnešní výsledek předseda poslaneckého klubu ODS Zdeněk Stanjura.     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Josef Petrů
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pořád h*jzl Zeman nechcípl.“ Chtěli slušně diskutovat, ctí pravdu a lásku, Soros je neplatí. Jenže se to zvrhlo

10:34 „Pořád h*jzl Zeman nechcípl.“ Chtěli slušně diskutovat, ctí pravdu a lásku, Soros je neplatí. Jenže se to zvrhlo

Obstál Miloš Zeman v době koronavirové krize? Podle hlasování čtenářů ParlamentníchListů.cz ano. Ale…