Zákon o přímé volbě prezidenta. Rakušan chce úpravy

26.11.2022 16:16

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) oznámil, že by si po prezidentských volbách, které se uskuteční v lednu 2023, rád posvítil na zákon o přímé volbě prezidenta.

Zákon o přímé volbě prezidenta. Rakušan chce úpravy
Foto: Jan Rychetský
Popisek: U Pražského hradu

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan, jenž je v současnosti také ministrem vnitra, naznačil, že po skončení prezidentských voleb, tedy po lednu 2023, by si rád posvítil na zákon o přímé volbě prezidenta, neboť má za to, že se v něm nalézá několik problematických míst.

„Rozdílné výklady zákona o volbě prezidenta mohou vyvolávat otázky, které však nyní může vyřešit jen Nejvyšší správní soud. Po lednových prezidentských volbách se plánuji sejít se svým náměstkem a jeho kolegy nad tím, jaká zpřesnění si zákon zaslouží,“ napsal na Twitteru.

Ministr Rakušan promlouvá

ČTK v souvislosti s blížící se přímou volbou prezidenta upozornila, že Ministerstvo vnitra zaznamenalo devět uchazečů o Hrad. Dvanáct adeptů bylo vyřazeno. Mezi uznanými kandidátkami se objevila i prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, která sehnala podpisy ještě od poslanců z minulé Poslanecké sněmovny složené ještě ze zákonodárců úřadujících před listopadem 2021, tedy ještě v době, kdy lednová prezidentská volba pro rok 2023 ještě nebyla vyhlášena. Podle Ministerstva vnitra je to však v pořádku, protože zákonodárci, kteří podepsali její kandidaturu, v klíčové době poslanecký mandát ještě vykonávali oprávněně, na základě výsledků voleb z roku 2017.

Podle pirátského poslance Jakuba Michálka je ale v obecné rovině přímá volba prezidenta v pořádku, protože hlavou státu se stává právě ten, koho zvolila většina občanů, kteří dorazili k volebním urnám. „Ale je spíš otázka pro nás, jestli si volíme ty, kteří by České republice prospěli,“ nechal se slyšet poslanec Michálek ve vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Politolog Stanislav Balík taktéž v Českém rozhlase konstatoval, že Ústava ČR byla na počátku 90. let minulého století koncipována jako ústava parlamentní demokracie, do které přímá volba prezidenta tak úplně nezapadá.

Michálek oponoval, že lidé mají mít právo rozhodovat o tom, kdo bude jejich prezidentem. „Lidé pak mají pocit, že tam mají někoho, kdo je zastupuje,“ pravil Michálek s tím, že lidé, kteří volili momentální opozici, mohou mít pocit, že jejich hlas není tolik slyšet, ale když zvolí prezidenta, může se to změnit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomocníci nejmocnějších. Keller po volbách odhalil to nejvážnější

12:14 Pomocníci nejmocnějších. Keller po volbách odhalil to nejvážnější

„Nepolezu na cimbuří vyvěšovat zelené trenýrky,“ ujistil profesor, známý sociolog a bývalý europosla…