Zákonodárci shodili Zemanovu snahu posílit prezidentské pravomoci. Není odpovědný, tak nemá právo, vzkázal právník Kysela

22.11.2019 8:29

Od doby, co se v České republice začalo mluvit o zavedení přímé volby prezidenta, byla na stole také otázka, zda by se měly nějak upravit pravomoci přímo voleného prezidenta. Dosud pravomoci hlavy státu upraveny nebyly a prezident Miloš Zeman se nijak netají tím, že je nespokojen. Rád by pro sebe získal pravomoc navrhovat zákony, což mohl činit např. Václav Havel ještě jako československý prezident.

Zákonodárci shodili Zemanovu snahu posílit prezidentské pravomoci. Není odpovědný, tak nemá právo, vzkázal právník Kysela
Foto: Repro ČT
Popisek: Prezident Zeman ve sněmovně komentuje státní rozpočet

Na půdu Parlamentu se opakovaně vrací téma úprav Ústavy. Jednou z možností je upravit i pravomoci přímo voleného prezidenta. Miloš Zeman se nijak netají tím, že by pro sebe rád získal širší kompetence, především právo navrhovat zákony. Jenže podle serveru Echo24.cz toto právo nedostane.

Proti rozšíření prezidentových pravomocí se postavila pravicová opozice. Zástupci TOP 09, ODS či STAN se shodují v tom, že Česká republika je parlamentní demokracií, těžiště politické moci v ní leží ve Sněmovně a v Senátu a není důvod to měnit. Obdobný názor má ale i část poslanců hnutí Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou a část poslanců ANO. „Nemáme mandát k otevření této otázky,“ poznamenala k tématu poslankyně Helena Válková (ANO), bývalá ministryně spravedlnosti.

Ústavní právník Jan Kysela k tématu poznamenal, že prezident podle české Ústavy nenese za nic odpovědnost, takže je logické, že nemá ani právo navrhovat zákony. U československých prezidentů to ještě bývalo jinak.

„Bylo to z toho důvodu, že československý prezident byl pojímán jako odpovědný, což znamená, že byl nositelem určité politiky či nositelem politického programu. Pak měl mít šanci program přetavit do projevu vůle státu, což je zákonodárná iniciativa. Současný prezident republiky je neodpovědný, z čehož plyne, že nemá být nositelem žádného politického programu, protože za něj nenese žádnou odpovědnost,“ vysvětlil situaci Kysela.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trapné! Plazení! Jindřich Šídlo drtil Zemana. Ale i on dvě věci pochválil

18:05 Trapné! Plazení! Jindřich Šídlo drtil Zemana. Ale i on dvě věci pochválil

Novinář a komentátor Jindřich Šídlo na serveru Seznam Zprávy hodnotí druhé funkční období prezidenta…