Žalobce se bude muset více snažit, jinak zaplatí, varuje Válková

13.12.2014 10:35

Ministerstvo spravedlnosti chystá na státní žalobce další možný postih. Mají nést odpovědnost za to, jak jejich případy uspějí před soudem. Deník MF Dnes zjistil, že žalobci v takovém případě žádají, aby se mohli bez omezení rozhodnout, zda žalobu podají, či ne. Podle ministerstva by opatření mělo zamezit případům, kdy žalobci nejsou dostatečně aktivní.

Žalobce se bude muset více snažit, jinak zaplatí, varuje Válková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Židle u soudu

Státní zástupci si myslí, že pokud se má zvýšit jejich odpovědnost za úspěch před soudem, pak by jim prý ministerstvo mělo v nových pravidlech umožnit, aby se sami rozhodovali, zda případ zažalují, či nikoli. Doposud totiž platí zásada, že pokud mají jen pochybnost o nevině stíhané osoby, musí žalovat.

„Unie státních zástupců se v takovém případě přiklání k zavedení zásady oportunity, tedy k zásadě, kdy je státní zástupce oprávněn zvážit, zda obžalobu podá, či nikoli.“ Toto stanovisko už prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula ministryni spravedlnosti sdělil a ona prý se zavedením této zásady souhlasila.

Ministerstvo to však zpochybnilo

Jenže MF Dnes zjistila, že postoj ministerstva je o poznání jiný. Podle mluvčí Ministerstva spravedlnosti Hrochové se totiž uvažuje jen o zavedení některých prvků zásady zmíněné státním zástupcem. „Trestní stíhání bude možné zastavit z důvodu nedostatečné důkazní situace a při absenci veřejného zájmu, jehož kritéria budou zákonem definována,“ odpověděla na dotaz deníku Hrochová.

S odpovědností státních zástupců počítá chystaný trestní řád, který má začít platit v roce 2017. „Šlo by o odpovědnost za to, pokud by v řízení před soudem neprovedli v dostatečném rozsahu důkazy prokazující vinu obžalovaného. Opatření by mělo zamezit případům, kdy státní zástupce přednese obžalobu a následně není aktivní,“ objasnila návrh Kateřina Hrochová.

reklama

autor: dkr

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …