Žalobkyni z kauzy Opencard se pokusili dostat do bytu štěnici

22.05.2014 8:59

Vyšetřovatelka kauzy Opencard měla být nejspíš odposlouchávána ve svém pražském bytě. Její přítel tam totiž objevil důmyslně schovaný odposlech. Ten navíc hovoří o tom, že na kompromitaci státní zástupkyně mohli mít zájem kromě dalších účastníků kauzy přímo policisté.

Žalobkyni z kauzy Opencard se pokusili dostat do bytu štěnici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dobíjení karty Opencard

Dagmar Máchová, žalobkyně z Městského státního zastupitelství v Praze, si společně s přítelem domů objednala nový set-top box. Jenže když technik krabičku k televiznímu přijímači přinesl, objevili, že se v ní skrývá odposlouchávací zařízení.

Přítel žalobkyně pro deník Právo přiznává, že štěnici v set-top boxu cíleně hledal. „Já to podezření měl už delší dobu, a teď se to potvrdilo,“ uvedl. Okamžitě prý volal policii. „Přijela výjezdovka, ta po konzultaci zavolala kriminálku, s tou přijeli tři lidi a ti pak ještě pozvali dva pracovníky ze zvláštních činností,“ líčí majitel bytu. Kriminalisté si set-top box i se štěnicí následně odvezli.

Státní zástupkyně Máchová se domnívá, že věc souvisí s kauzami, které na zastupitelství vyšetřuje. „Ale odkud vane vítr, nevím. Mám nějaké podezření, ale to jsou jen moje pocity,“ říká. Odposlech byl podle ní umístěn tak, aby nebylo snadné ho najít, neměl tedy nejspíš plnit funkci „výhrůžky“, ale skutečně odposlouchávat.  Nechce však prozrazovat, jakým způsobem její přítel zařízení odhalil.

Ten si je jist, že „ucho“ nemělo odposlouchávat jeho, ale státní zástupkyni. A navíc vyslovil vážné podezření, že iniciativa vychází přímo od policie. „Možná si nějaký policista vymyslel - a státní zástupce mu to přikryl - legendu, co všechno se u mě v bytě děje, že mu na to nějaký soudce dal palec,“ uvedl pro Právo. Navíc má podezření, že policisté narafičili i poruchu původního set-top boxu, která si vynutila jeho výměnu. Takové praktiky mu prý připomínají padesátá léta.

Dagmar Máchová vystupuje jako žalobkyně ve dvou z celkem pěti procesů, týkajících se kauzy Opencard. Vede například stíhání bývalých členů rady města, včetně tehdejšího primátora Bohuslava Svobody a současného primátora Tomáše Hudečka.

Doposud však byla spíše kritizována za to, že nedokázala před soud dostat špičky magistrátu z dob primátora Pavla Béma, které o kontroverzní smlouvě na dodávku „karty Pražana“ rozhodovali. Bývalý šéf protikorupční policie Tomáš Martinec ji dokonce obvinil, že záměrně zdržovala vyšetřování, zatímco se na magistrátu ztrácely důležité dokumenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

8:01 „Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

Festival Prague Pride, ke kterému se přihlásil například pražský primátor Hřib, dále pokračuje a bud…