Zaorálek: Nabízel jsem Sobotkovi, ať kandiduje na prezidenta. A ty dny, kdy skončil? Sedli jsme si a on řekl...

22.06.2017 7:26

O tom, jak se stal volebním lídrem, ale i o tom, jak nabízel premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) prezidentské křeslo, či o vztazích se současnou hlavou státu Milošem Zemanem se rozhovořil pro Lidové noviny ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Zaorálek: Nabízel jsem Sobotkovi, ať kandiduje na prezidenta. A ty dny, kdy skončil? Sedli jsme si a on řekl...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Zaorálek se rozhodně nechtěl stát volebním lídrem silou. Uvedl, že věděl, že jestli strana udělá nějakou změnu, bude to po dohodě se Sobotkou. „A budeme na tom spolupracovat,“ uvedl. I proto proti Sobotkovi nekandidoval na jarním sjezdu sociální demokracie.

„Podle mě i Sobotka věděl, že sjezdem to všechno začíná. Už v březnu v Brně jsem říkal, že sjezd je ta snadnější kapitola. Náš úkol nebyl zvládnout ho a najít na něm dohodu, to podstatné začalo až po něm. Říkal jsem, že musíme zvládnout oslovit a zvednout straníky. To se nepovedlo,“ zkonstatoval Zaorálek. 

Je rád za to, že se dokázalo sejít jen pár žen a mužů, kteří jsou funkcionáři strany, a říct si, že je třeba najít cestu, jak dál. „Nemůžeme si dovolit obtěžovat členy tím, ať rozhodnou, dělají už tak, co mohou. Sjezd je chudák, ten si může poradit jen s tím, co mu předložíme tak, aby měl vůbec šanci se s tím popasovat. Už jsme nebyli v situaci, kdy bychom si mohli dovolit obracet se na členy,“ popsal Zaorálek své setkání se Sobotkou a se současným předsedou strany Milanem Chovancem. 

Vyprávěl, jak se Sobotky ptal, jak je možné, že se v něčem změnil. „Protože já ho znám léta jako člověka, který čím je hůř, tím více se zakousne. Ptal jsem se ho, jak je možné, že je jiný, v průběhu let už přece absolvoval hodně bojů. A on mi řekl, že klíč je jednoduchý. Řekl: ‚Já mám dojem, že už nemám nápad, že už to neumím vymyslet, už se mi nedostává energie. Strana je v těžkém útlumu a já mám pocit, že už nemám síly, abych našel cestu ven.‘ Myslím si, že nic víc v tom není třeba hledat. Pokud sledujete někoho, kdo dělá sedm let předsedu strany, pak to kombinuje s předsedou vlády, vidíte, že je to velká zátěž,“ popsal Zaorálek Sobotku. Podle něj to je lidsky, vzhledem k Sobotkově zápřahu, naprosto pochopitelné.

Zaorálek se nyní rozhodl změnit kampaň, kterou připravil bývalý volební manažer Jan Birke. „Nevím, jak měla vypadat ostrá kampaň, ale to, co mezitím prokouklo ven, co jsme prozatím používali, bohužel pokračovalo v trendu – když to řeknu diplomaticky – konzervativní estetiky, která mi moc blízká není,“ zkonstatoval Zaorálek. Ten nyní staví svůj tým, chce zlepšit koordinaci mezi jednotlivými složkami a hledá stratéga. 

Současný šéf diplomacie také odmítl, že by v příštích volbách kandidoval na prezidenta. „Člověk si musí v životě vybrat,“ uvedl. Sice by si přál, aby strana postavila vlastního kandidáta, ale musí stát za to. „Dokonce jsem Sobotkovi navrhl, aby na prezidenta kandidoval, protože je to něco, co má svou logiku; já ji v tom vidím možná ještě víc než jiní. Rozhodl se ale jako já. Chce vést kandidátku na jižní Moravě. Řekl, že chce dokončit mandát vlády a že tuhle ambici stejně nemá. Tohle se nedá dělat bez toho, že na to máte člověka,“ sdělil Zaorálek. 

Závěrem se pak vyjádřil k současné hlavě státu, Miloši Zemanovi. „Pořád jsem s Milošem Zemanem ve fázi, kdy s ním vedu spory a snažím se ho v řadě věcí přesvědčit, aby své názory posunul tam, kde by se mi to víc líbilo. Pro mne to není tak, že Zeman je jasná figura. Budoucnost ukáže, nakolik se shoduje s naším programem,“ podotkl volební lídr a rozhovořil se i o Zemanově vztahu k Číně. „To, že se Miloš Zeman v Číně angažoval, byla v podstatě jasnozřivá věc. USA a Evropa nemají sílu ani peníze na to, aby udělaly geopolitický projekt. Nám se to některým nemusí líbit, ale to, že Čína je schopná nastínit vizi a financovat ji, je prostě realita tohoto světa,“ uzavřel Zaorálek, jenž v rozhovoru vzpomněl i na svého otce, který mu říkával, že bude mít v životě problémy. Tím mu prý dával najevo, že není nejlepší cesta někomu něco vytmavit a dostávat se s lidmi do konfliktu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…