Zaorálek burácel v ČT: Koalice i opozice chtějí novou vládu. Zeman by měl konat

06.01.2014 19:19

Pravděpodobný příští ministr zahraničí Lubomír Zaorálek promluvil v Interview Daniely Drtinové České televize o plánech budoucí koaliční vlády ČSSD, ANO, a lidovců. Předtím se však vyjadřoval k tomu, zda ho prezident neodmítne jmenovat. Není totiž tajemstvím, že mezi prezidentem Milošem Zemanem a Lubomírem Zaorálkem panují hluboké rozpory.

Zaorálek burácel v ČT: Koalice i opozice chtějí novou vládu. Zeman by měl konat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Sám se necítí být nějakým trnem v patě prezidenta. Cítí se být politikem, který uspěl ve volbách a teď chce na vládní úrovni pomoci tomuto státu. „Pokud bych byl ministrem zahraničí, tak bych viděl, že v EU existují nástroje, které by mohly pomoci sužovanému Moravskoslezského regionu, ze kterého pocházím,“ zdůrazňuje Zaorálek. Je třeba dělat vše pro to, aby se do země vrátila dobrá nálada.

O kompetenční žalobě nechci hovořit, zdůraznil Zaorálek

„To, že bude prezident rychle jmenovat vládu, neočekává jen koalice, ale i opozice, a troufám si říci, že to očekává i veřejnost, aby mohla nastoupit legitimní vláda, která musí začít řešit problémy této země, jako třeba problémy na úřadech práce,“ poznamenal Zaorálek. Končící vláda v demisi tyto problémy prý řešit nemůže. Zaorálek proto doufá, že prezident bude konat.

Odmítá v této souvislosti hovořit o kompetenční žalobě u Ústavního soudu, pokud by prezident odmítl některé ministry jmenovat. „Máme tu jasnou situaci, koalice i opozice chce, aby byla jmenována vláda, tak proč by tomu měl někdo bránit,“ podivoval se ve studiu Zaorálek. V tuto chvíli prý nemá cenu zatahovat do již dohodnutých věcí čtvrtého hráče a začít vše budovat od základů. Budoucí ministr zahraničí věří, že tato vláda bude pracovat v týmu a hájit své kandidáty jednotně. Prvním krokem je ale jmenování premiéra, k tomu zatím nedošlo, ačkoli předseda ČSSD Bohuslav Sobotka splnil všechny podmínky, které si prezident Zeman kladl. Neměl by si teď vymýšlet další a další podmínky.

Lídři koaličních stran prý v tuto chvíli neplánují samostatné schůzky s prezidentem. V tuto chvíli prý zkrátka čekají na to, že prezident přikročí ke jmenování premiéra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slavný Čech přemýšlel, kdo nahradí Zemana: Tady není žádná osobnost! A tvrdě k Ivanu Bartošovi

21:50 Slavný Čech přemýšlel, kdo nahradí Zemana: Tady není žádná osobnost! A tvrdě k Ivanu Bartošovi

Herní vývojář Daniel Vávra v youtubovém pořadu U Kulatého stolu promluvil o tom, jak je to s jeho ka…