Zaorálek burácel v ČT: Koalice i opozice chtějí novou vládu. Zeman by měl konat

6. 1. 2014 19:19

Pravděpodobný příští ministr zahraničí Lubomír Zaorálek promluvil v Interview Daniely Drtinové České televize o plánech budoucí koaliční vlády ČSSD, ANO, a lidovců. Předtím se však vyjadřoval k tomu, zda ho prezident neodmítne jmenovat. Není totiž tajemstvím, že mezi prezidentem Milošem Zemanem a Lubomírem Zaorálkem panují hluboké rozpory.

Zaorálek burácel v ČT: Koalice i opozice chtějí novou vládu. Zeman by měl konat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Sám se necítí být nějakým trnem v patě prezidenta. Cítí se být politikem, který uspěl ve volbách a teď chce na vládní úrovni pomoci tomuto státu. „Pokud bych byl ministrem zahraničí, tak bych viděl, že v EU existují nástroje, které by mohly pomoci sužovanému Moravskoslezského regionu, ze kterého pocházím,“ zdůrazňuje Zaorálek. Je třeba dělat vše pro to, aby se do země vrátila dobrá nálada.

O kompetenční žalobě nechci hovořit, zdůraznil Zaorálek

„To, že bude prezident rychle jmenovat vládu, neočekává jen koalice, ale i opozice, a troufám si říci, že to očekává i veřejnost, aby mohla nastoupit legitimní vláda, která musí začít řešit problémy této země, jako třeba problémy na úřadech práce,“ poznamenal Zaorálek. Končící vláda v demisi tyto problémy prý řešit nemůže. Zaorálek proto doufá, že prezident bude konat.

Odmítá v této souvislosti hovořit o kompetenční žalobě u Ústavního soudu, pokud by prezident odmítl některé ministry jmenovat. „Máme tu jasnou situaci, koalice i opozice chce, aby byla jmenována vláda, tak proč by tomu měl někdo bránit,“ podivoval se ve studiu Zaorálek. V tuto chvíli prý nemá cenu zatahovat do již dohodnutých věcí čtvrtého hráče a začít vše budovat od základů. Budoucí ministr zahraničí věří, že tato vláda bude pracovat v týmu a hájit své kandidáty jednotně. Prvním krokem je ale jmenování premiéra, k tomu zatím nedošlo, ačkoli předseda ČSSD Bohuslav Sobotka splnil všechny podmínky, které si prezident Zeman kladl. Neměl by si teď vymýšlet další a další podmínky.

Lídři koaličních stran prý v tuto chvíli neplánují samostatné schůzky s prezidentem. V tuto chvíli prý zkrátka čekají na to, že prezident přikročí ke jmenování premiéra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

19:39 Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

Na výstavě Zahrada Čech, kam se premiér Babiš neohlášený zajal podívat minulý pátek, jej pronásledov…