Zaorálek byl i v Severní Koreji. Co byste od něj očekávali? ptá se senátor Sobotka

16.05.2014 13:51

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) odpovídal čtenářům ParlamentníchListů.cz na dotazy. Komentoval zahraniční politiku vlády, volby na Ukrajině a vyjádřil se také k budoucnosti Občanské demokratické strany.

Zaorálek byl i v Severní Koreji. Co byste od něj očekávali? ptá se senátor Sobotka
Foto: Patrik Uhlíř
Popisek: Přemysl Sobotka byl hostem v diskusním pořadu BTV Na rovinu
reklama

Přemysl Sobotka v souvislosti s uznáním územní celistvosti Číny připomněl, že český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se dlouhodobě orientuje na Východ. „Co od takového politika očekáváte?“ ptá se Sobotka a připomněl, že Zaorálek byl také na návštěvě Severní Koreje.

Zastaví se přednost ekonomických zájmů před respektem vůči lidským hodnotám?

Senátor tvrdí, že Zaorálek šel ve svých výrocích o Tibetu nad rámec postoje vlády. „Je otázka, kde se zastaví přednost ekonomických zájmů před respektem vůči našim hodnotám,“ obává se Sobotka.

Další dotaz se zajímal o věrohodnost hlasování v ukrajinském parlamentu. Čtenář k dotazu přiložil známé fotografie, na kterých jsou zachyceni ukrajinští poslanci při mačkání cizích hlasovacích zařízení. Sobotka si přesto myslí, že se jedná o demokratické hlasování: „Ano, ukrajinský parlament je dnes jediný legitimně zvolený ústavní orgán v zemi.“

ODS se obrací a ubírá se správným směrem. Potřebuje jen víc času

Čtenář jménem Jirka Kříž se Sobotky zeptal, zda je spokojen s výsledky lednového kongresu ODS. Stranu prý nyní zastupuje jen hrstka senátorů a poslanců a důvěra voličů pořád není veliká. „Chápu, že jako opozice nejste pro média tak zajímaví, ale máte přece sami spoustu možností se zviditelnit,“ myslí si volič a dodává, že ODS už svůj hlas dávat nebude.

Sobotka si ovšem myslí, že se strana obrací velice pomalu a potřebuje čas. „Ale myslím, že máme témata pro celou společnost. Otázka přijetí eura, otázka budoucnosti EU, ukrajinská krize, to vše jsou záležitosti, ve kterých se profilujeme. Myslím, že se ubíráme správným směrem, jen potřebujeme víc času,“ věří senátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

20:10 Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

„Pokud vycházím z vyjádření Pirátů z minulosti, tak riziko, že na území České republiky se bude pohy…