Zaorálek k Ukrajině: Odmítám politiku sfér zájmů. Na to nesmíme přistoupit

03.03.2014 9:26

Krym podle ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka z ČSSD připomíná nejtemnější události našich dějin. V rozhovoru pro MF Dnes Zaorálek připomněl rok 1938 i 1968. Evropská unie podle něj nemá pohotově po ruce nástroje, jak situaci řešit.

Zaorálek k Ukrajině: Odmítám politiku sfér zájmů. Na to nesmíme přistoupit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Anketa

Schvalujete ruskou okupaci Krymu?

81%
16%
hlasovalo: 31807 lidí

„Postava předsedy krymského parlamentu dosazeného do funkce ozbrojenci, který vyzývá cizí moc k vojenskému zásahu na ochranu místních obyvatel, nám bohužel připomíná ty nejchmurnější okamžiky českých dějin – stejně jako rok 1938, tak i rok 1968. V jednom případě to vedlo ke ztrátě naší suverenity a v roce 1938 k rozpadu státu. Česká republika už s ohledem na svou historickou zkušenost proto nemůže v současné situaci mlčet,“ říká Lubomír Zaorálek k situaci, kdy ruská armáda a proruské síly prakticky obsadily ukrajinský poloostrov Krym.

ZDE ParlamentníListy.cz komplexně a vyváženě shrnují situaci na Ukrajině.

Jak se má Česká republika zachovat? Má vyzývat k míru i za cenu, že Ukrajina o Krym přijde? Tak se ptá MF Dnes. „Musíme především vyzývat k tomu, aby se zasedlo k jednacímu stolu. Silová řešení do Evropy 21. století nepatří. Při hledání řešení musíme všichni vycházet z rámce daného mezinárodním právem,“ řekl Zaorálek a odkázal k plnění závazků a povinností pramenících z uzavřených smluv. Připomněl tak smlouvu z roku 1994 uzavřenou v Budapešti, kde USA, Velká Británie a Rusko garantovaly Ukrajině teritoriální integritu v souvislosti se vzdáním se jaderných zbraní Ukrajinou. Tato smlouva podle Zaorálka nemůže zůstat pouhým „cárem papíru“.

Fotogalerie: - Stop Janukovyč

Na Václavském náměstí v Praze se konal protest pro...
Na Václavském náměstí v Praze se konal protest pro...
Na Václavském náměstí v Praze se konal protest pro...
Na Václavském náměstí v Praze se konal protest pro...
Na Václavském náměstí v Praze se konal protest pro...
Na Václavském náměstí v Praze se konal protest pro...

EU nemá pohotově po ruce nástroje k řešení  

Otázkou však zůstává, co může Česko či EU udělat, aby Rusko neodtrhlo Krym od Ukrajiny. Západ podle ministra zahraničí může fungovat především diplomaticky. „Nemyslím si, že by Evropská unie měla někde pohotově po ruce nástroje, jak tuto situaci řešit. Možná by se tyto nástroje daly najít u Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která je na to možná vybavena lépe,“ míní Zaorálek.

V rozhovoru pro MF Dnes Zaorálek mluvil i o možnostech NATO vojensky zasáhnout do konfliktu. „To není tak jednoduché. Odmítám uvažovat o Ukrajině jako o místu geopolitického zápasu, protože, když o tom budu takto uvažovat, tak tu situaci budu jen eskalovat a budu bránit, aby si Ukrajinci řešili svůj problém sami. A budeme se rvát o Ukrajinu, jak to bývalo za starých časů za studené války,“ říká Zaorálek s tím, že platí požadavek na teritoriální integritu Ukrajiny.

Krym podle Zaorálka musí zůstat součástí Ukrajiny. „Já odmítám politiku dělících čar, vytváření sfér zájmů. Na to nesmíme přistoupit, tento typ uvažovaní je špatný,“ říká kategoricky český ministr zahraničí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…