Zaorálek se obává o kulturu: Lidé mají strach z nákazy. Do divadel se tak rychle nevrátí

23.05.2020 10:33

„Bude to těžký zápas, vrátit se zpět,“ očekává ministr kultury Lubomír Zaorálek. V rozhovoru pro Lidové noviny projevil obavy, že i po uvolnění restrikcí se do divadel a koncertních síní nevrátí dost lidí, protože budou mít strach z nákazy. Zvláště když značnou část obecenstva tvoří senioři.

Zaorálek se obává o kulturu: Lidé mají strach z nákazy. Do divadel se tak rychle nevrátí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Lubomír Zaorálek
reklama

Už nyní je v restauracích i jinde možné sledovat, že lidé se jen velmi pomalu otřepávají ze strachu, který vinou nákazy ve společnosti vznikl, všímá si ministr Zaorálek. „Mám dokonce dojem, že se bude překonávat hůř. Těžko to lidem můžete vymlouvat. Zvláště u těch, kdo patří do ohroženější části populace,“ uvedl.

Z těch samých důvodů se po uvolnění restrikcí lidé nepohrnou ani do divadel a koncertních sálů. „Na jedné straně bych si přál, abychom se k normálnímu provozu vrátili co nejdříve, vezměte si ale třeba jen fakt, jak významnou část návštěvníků divadel či koncertů tvoří senioři,“ podotkl ministr kultury.

„Návrat bude opatrný, pozvolný a bude trvat měsíce. Teprve pak lze skutečně vyčíslovat ztráty,“ pokračoval Zaorálek. Poukázal na země, kde virus začal jako první. „Čína, nebo Jižní Korea, ta neuzavřela svou ekonomiku, přesto po oživení dosud nejsou na sto procentech původního provozu.“

Anketa

Schvalujete práci Senátu Parlamentu ČR?

4%
96%
hlasovalo: 19587 lidí
Třeba restaurace jsou na osmdesáti, devadesáti procentech výkonu před krizí. To varuje před představou, že se lidé prostě otřepou a hned se vrátí k normálnímu životu. „Takhle to asi nefunguje. Pro kulturu to bude těžký zápas, vrátit se zpět. Kultura totiž nejsou jen umělci, ale i publikum, jež chodí na koncerty, do divadel, do kin,“ připomněl Zaorálek.

Zcela jistě se, podle něj, nadále bude počítat s rouškami na kulturních akcích. „Od pondělí sice přestanou být povinné venku, avšak během hromadných akcí jsou hygienická opatření naopak stále poměrně zásadní a namístě. Podmínky jistě nebudou standardní,“ doplnil.

Co se týká velkých koncertů, domnívá se, že tisíc lidí nebude moci být takhle těsně pohromadě. „Hygienici nehodlají moc slevovat z toho, že se rozestupy mezi lidmi mají hlídat. Bojí se křížového nakažení jednoho člověka z více stran a virem s různými mutacemi, což je dle nich to nejhorší,“ konstatoval Zaorálek.

Existuje totiž podezření, že těžké průběhy onemocnění v jižních zemích pocházejí právě z toho, že na masových shromážděních jeden člověk chytl koronavirus naráz z více stran.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…