Zaorálek v novinách naznačil, že se s tibetským dalajlamou nesetká

03.05.2014 8:10

Setkat se s tibetským dalajlamou nepřímo odmítl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Naznačil to v rozhovoru pro dnešní MF Dnes. „My Číňanům říkáme, že respektujeme, že jim vadí, že se v minulých letech někteří evropští politici setkali s představiteli (tibetské) exilové vlády,“ uvedl Zaorálek na dotaz, zda by se setkal s dalajlamou.

Zaorálek v novinách naznačil, že se s tibetským dalajlamou nesetká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Podle ministra zahraničí totiž Číňané vnímají to, co se v souvislosti s dalajlamou odehrálo za poslední léta, jako zpochybnění územní celistvosti země. „Tím, že respektujeme politiku jedné Číny, jakoby říkáme: respektujeme tuto vládu a nebudeme jednat s jinou. To je to, na čem Číňanům záleží,“ konstatoval Zaorálek.

Na druhou stranu v Číně prý také řekl, že je pro nás důležitá oblast svobody vyjadřování a svobody shromažďování. „Dovolím si tvrdit, že žádný český politik toto ještě žádnému čínskému představiteli v minulosti neřekl,“ řekl s tím, že se teprve musí zjistit, zda jeho slova budou brát vážně. Podle něj jsou to ale témata, o kterých se chceme bavit, a na čínské straně nikdo neřekl ne. Což považuje za důležitou věc. „Vadí mi, že si někdo myslí, že můžu přijet do Číny a začít tam vykládat, co a jak mají dělat,“ podotkl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní

20:46 Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Martin Koller utrpěl v minulém týdnu opravdu nevšední zážitek- dvojj…