Postoje ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka vůči ukrajinské krizi mají mnoho kritiků, a to i v řadách sociální demokracie. Zaorálek podle některých vystupuje vůči Ukrajině s jednostranným zaujetím. „Nevím, co je jednostranné. Mně připadá, že situace na Ukrajině je složitá, a já rád absolvuji debatu o celé komplikovanosti té krize. Pak jsou ale věci, které mi připadají docela jednoznačné,“ říká ministr zahraničí v LN k postojům, které prezentuje.
Takovou jednoznačnou otázkou je pro Zaorálka nedělní referendum na Krymu o připojení k Rusku. „Například nemohu akceptovat referendum na Krymu – v prostředí, ve kterém máte desetitisíce vojáků,“ uvádí ministr. Podle něj je také mimořádně důležité, jak jsou u referenda zformulovány otázky.
„A tady už ty formulace otázek jsou podivné. V referendu by měla být jen jedna otázka a měla by být jednoduchá. A to ano či ne musí být něco, s čím se dá dál pracovat. Takže tady je skoro série důvodů, proč tento postup nelze akceptovat,“ je přesvědčen Zaorálek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: dkr