Zaorálek vysvětloval, proč bychom neměli uznat referendum na Krymu. Ale úplně prý Rusko zavrhnout nechce

15.03.2014 13:05 | Zprávy

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že není čas na to měnit strategii Česka vůči Rusku. Podle něj je třeba přimět Rusko, aby se vrátilo k diplomacii a mluvilo se i o jeho údajně ohrožených zájmech. Novou ukrajinskou vládu Zaorálek považuje za legitimní, zatímco referendum na Krymu v podmínkách, kde jsou všude tisíce vojáků, považuje za nepřijatelné.

Zaorálek vysvětloval, proč bychom neměli uznat referendum na Krymu. Ale úplně prý Rusko zavrhnout nechce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Postoje ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka vůči ukrajinské krizi mají mnoho kritiků, a to i v řadách sociální demokracie. Zaorálek podle některých vystupuje vůči Ukrajině s jednostranným zaujetím. „Nevím, co je jednostranné. Mně připadá, že situace na Ukrajině je složitá, a já rád absolvuji debatu o celé komplikovanosti té krize. Pak jsou ale věci, které mi připadají docela jednoznačné,“ říká ministr zahraničí v LN k postojům, které prezentuje.

Takovou jednoznačnou otázkou je pro Zaorálka nedělní referendum na Krymu o připojení k Rusku. „Například nemohu akceptovat referendum na Krymu – v prostředí, ve kterém máte desetitisíce vojáků,“ uvádí ministr. Podle něj je také mimořádně důležité, jak jsou u referenda zformulovány otázky.

„A tady už ty formulace otázek jsou podivné. V referendu by měla být jen jedna otázka a měla by být jednoduchá. A to ano či ne musí být něco, s čím se dá dál pracovat. Takže tady je skoro série důvodů, proč tento postup nelze akceptovat,“ je přesvědčen Zaorálek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nebyl to ani Putin, ani Čuk a Gek. Schneider a pravda o blackoutu

13:51 Nebyl to ani Putin, ani Čuk a Gek. Schneider a pravda o blackoutu

Ani Putin, ani Čuk a Gek netahali za kabely. V energetické síti byl přebytek a nastal blackout. Bezp…