Zaorálkovi to bouchá pod zadkem. Je tu vzpoura: Chcete si to zabetonovat, to musí být jinak, přilétlo z buňky ČSSD

15. 11. 2017 11:14

Ostravská sociální demokracie požaduje razantnější změny ve straně. Shodli se na tom členové předsednictva Okresního výkonného výboru ČSSD Ostrava na svém zasedání.

Zaorálkovi to bouchá pod zadkem. Je tu vzpoura: Chcete si to zabetonovat,  to musí být jinak, přilétlo z buňky ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto
reklama

Předsedkyně Okresního výkonného výboru ČSSD Ostrava Jana Vajdíková uvedla, že ČSSD přišla o více než polovinu voličů oproti roku 2013. Ztratila celkem 35 poslaneckých mandátů.

„Přesto stále nedochází k dostatečné sebereflexi ze strany našich čelních představitelů. Volbu nových členů Grémia nepovažujeme za dostatečný krok k potřebné přeměně strany, měli bychom si zvolit celé nové vedení, a to za účasti většího počtu členů z regionů, než se aktuálně plánuje,“ podotkla Vajdíková. Straníci pak požadují, aby se všechny centrální orgány volily na 2 roky, nikoliv jen na uvažovaný jeden rok. 

„Předsednictvo ČSSD navrhlo pro Sjezd ČSSD, který se má konat v únoru 2018, nominační klíč, který znevýhodňuje členskou základnu a zvýhodňuje stávající vedení ČSSD. Členové ÚVV ČSSD a Předsednictva ČSSD jsou automaticky delegáty sjezdu s hlasem rozhodujícím a také členové z ČSSD Praha mají zvýhodnění,“ podotkla Vajdíková.

Na její stranu se přidal také místopředseda okresního výkonného výboru Adam Rykala. „Nominační klíče na okresní a krajské konference jsou navrženy tak, aby se mohlo co nejvíce členů zúčastnit konferencí a podílet se tak na rozhodování a směřování organizací. Klíč pro připravovaný sjezd jde proti této logice. Navrhujeme ÚVV ČSSD, aby klíč byl stanoven alespoň v poměru 1:30, aby se sjezdu mohlo zúčastnit více členů ČSSD a regiony měly silnější zastoupení. Tento klíč také dává alternativu k případné přímé volbě předsedy ČSSD,“ řekl Rykala. 

Okresní výbor také vyzval všechny členy vedení ČSSD k rezignaci. Sjezd by měl být podle výboru dvoudenní, aby byl prostor jak na diskuzi, tak na volby orgánů.

Ostravští sociální demokraté Rykala a Vajdíková se bouřili proti volebnímu lídrovi strany Lubomíru Zaorálkovi již letos v červnu, a to poté, když ministr uvedl, že přeregistrace, kterou v ostravské organizaci nařídilo vedení strany, byla nutná. Podle něj organizace nefungovala dobře a manipulovalo se v ní s členskou základnou. Oba sociální demokraté tvrzení o černých duších odmítli. Oba však neměli možnost kandidovat ve sněmovních volbách.

Psali jsme ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…