Zaorálkovo ministerstvo předalo norské ambasádě diplomatickou nótu kvůli odebraným chlapcům

22.12.2014 19:19 | Zprávy
autor: pas, čtk

Ministerstvo zahraničí dnes předalo norské ambasádě diplomatickou nótu kvůli dvěma českým chlapcům, které norské úřady před třemi lety odebraly jejich matce Evě Michalákové. Informuje v ní, že ČR vytvořila podmínky pro návrat obou bratrů do Česka. Serveru iDnes.cz to potvrdil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zaorálkovo ministerstvo předalo norské ambasádě diplomatickou nótu kvůli odebraným chlapcům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

„My je žádáme o co nejrychlejší reakci, ale bude záležet na norské straně, jak rychle se k tomu vyjádří,“ řekla serveru mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Diplomatická nóta je formální dokument, jímž se představitelé země či instituce obracejí na své protějšky v cizině s oznámením či žádostí. O tom, že by Česko mohlo nótu podat, informoval Zaorálek minulý týden. Právník matky Pavel Hasenkopf již dříve sdělil, že její norští advokáti v Norsku podali žřalobu a žádají o svěření dětí do její péče.

Norská sociální služba odebrala českému páru syny Denise a Davida v květnu 2011 po udání z mateřské školy pro podezření z užití násilí a pohlavního zneužívání. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo. V únoru 2012 úřady rodiče zbavily práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé teď žije v jiné rodině. Tělesné trestání dětí v Norsku zákon zakazuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…