Zaorálkův náměstek: Když nechcete sankce, tak alternativou je jen vojenská pomoc Ukrajině

18.08.2014 19:45

Délku trvání sankcí EU proti Rusku odhaduje státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza na řádově několik měsíců. Domnívá se to na základě toho, že Ukrajině se daří získávat pod kontrolu další území, a proto předpokládá, že boje skončí snad do měsíce. Prouza to uvedl v pondělním vydání pořadu Interview ČT24.

Zaorálkův náměstek: Když nechcete sankce, tak alternativou je jen vojenská pomoc Ukrajině
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza
reklama

V pořadu se mluvilo také o tom, kde by mohly české firmy najít nová odbytiště místo ztraceného ruského trhu. Prouza v této souvislosti zmínil Kazachstán, Bělorusko, Ázerbájdžán, země Perského zálivu či africké státy. Ve všech těchto státech nás prý znají jako průmyslově rozvinutou zemi, což je pro české exportéry výhodou.

Prouza přiznal, že v současnosti nikdo nechce, aby se válka sankcí dál stupňovala, ale jejich cílem je přimět Rusko usednout k jednacímu stolu. Kromě často zmiňovaného omezení dovozu potravin či průmyslových výrobků ale podle Prouzy Rusko velmi bolestivě zasáhne omezení jeho přístupu na kapitálové trhy, což mu velmi prodraží jakoukoliv modernizaci tamní ekonomiky.

Na otázku moderátorky Světlany Witovské, zda neexistuje jiný způsob, jak Rusko přimět k zasednutí za jednací stůl, než jsou sankce, Prouza uvedl, že jedinou alternativou sankcí je vojenská pomoc Ukrajině.

Firem, co budou chtít sankce obejít, prý moc nebude

V poslední době se v médiích objevily informace, jakým způsobem lze sankce obejít, například založením firmy v Hongkongu, kde se zboží opatří novými etiketami a vyveze do Ruska. Podle Prouzy v EU moc firem takto odvážných asi nebude, protože všechny země EU mají zákony, které za takové jednání firmy trestně stíhají. V ČR na dodržování sankcí dohlíží licenční správa Mnisterstva průmyslu a obchodu a Finančně analytický útvar Ministerstva financí.

Na otázku, zda je šance, že maďarský premiér Viktor Orbán získá v EU spojence pro svou snahu zmírnit protiruské sankce, Prouza uvedl, že Maďarsko je s ruskou ekonomikou hodně provázané, takže Orbán ani nemá možnost postupovat jinak. Nicméně mezi ostatními státy EU prý asi odezvu na svoji snahu nezíská.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…