Západ je za Putinem pozadu, proto je agresivní. V zoufalství sahá i po terorismu, analyzuje Jaroslav Bašta

6. 12. 2015 10:09

Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se ještě jednou začetl do nedávného projevu prezidenta Vladimira Putina o stavu Ruské federace a dospěl k několika závěrům. Putin prý hraje několik šachových partií současně a hraje je dobře. Západ buď jen pasivně přihlíží, nebo reaguje velmi opožděně a o to agresivněji. Neštítí se prý použít ani prvky terorismu.

Západ je za Putinem pozadu, proto je agresivní. V zoufalství sahá i po terorismu, analyzuje Jaroslav Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Vladimir Putin dokazuje, že je schopným šachistou, jako důkaz nabízí reálné politické kroky. Současně hraje partie na Ukrajině, na Blízkém východě i na domácí scéně a hraje je dobře. Tak vypadá svět hráče tzv. simultánky.  

„Tu dokáže hrát jen velmi dobrý šachista a může uspět jen tehdy, když od samého počátku má iniciativu a vnutí protivníkovi svůj styl hry. Soudobému vedení Ruské federace je třeba přiznat, že toto zatím zvládá na výtečnou. Velmi mu nahrávají chyby, kterých se dopouštějí hráči na druhé straně. Bez ohledu na to, zda se to odehrává na Ukrajině nebo na Blízkém východě, charakter jejich počínání je téměř stejný – bezradnost a pasivitu v hledání odpovědí na ruské kroky doprovázejí nepromyšlené radikální reakce s použitím prvků terorismu,“ píše Bašta v komentáři pro První zprávy.cz.

Celý text najdete zde

Pokus o teroristický útok se odehrál ve vztahu ke Krymu. Někdo se totiž pokusil zastavit přítok elektřiny na poloostrov z Ukrajiny a to z místních občanů udělalo v srdcích Rusy mnohem víc, než cokoli jiného. Do stejné skupiny absolutně nesmyslných kroků patří i sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami. Bašta za tím vidí snahu tureckého prezidenta Erdogana poštvat proti sobě NATO a Rusko, ale naštěstí se mu to nepodařilo a podle exdiplomata ani nepodaří. Rusko navíc sbírá důkazy o tom, že Turecko obchoduje s Islámským státem, což prý nakonec povede k pádu prezidenta Erdogama.

„V Sýrii se situace na bojišti musí vyvíjet o něco lépe, než jsme zatím informováni. Jinak si neumím vysvětlit jediný úlet v projevu V. V. Putina, který posléze opravoval jeho tiskový mluvčí – výrok o tom, že syrská armáda je pod ruským velením. (K úspěchu je třeba se přihlásit včas.) Pasáž o Sýrii považuji za nejsilnější část projevu,“ pokračuje Bašta.

Putin se prý postupně vypořádá se všemi státy, které podporují terorismus na území Ruska a nejsou člen NATO. Bát by se tak měl např. Katar.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…