Západní Evropu ekonomicky možná nikdy nedoženeme. I to padlo v debatě odborníků u Moravce

01.02.2015 14:01

České ekonomice se teď relativně daří, ale ekonomové se shodují na tom, že ještě nemáme vyhráno. V nedělních Otázkách Václava Moravce dokonce zaznělo, že v životní úrovni Západ možná nikdy nedoženeme. V jedné věci jsme totiž zaspali. Nepomáhá nám prý ani příliš časté střídání ministrů. Došlo i na situaci v EU a specificky v "řecké nákaze", která se může rozšířit i do Španělska.

Západní Evropu ekonomicky možná nikdy nedoženeme. I to padlo v debatě odborníků u Moravce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor Otázek Václav Moravec
reklama

Hosty druhé části Otázek Václava Moravce České televize byli hned tři ekonomové: bývalá členka ČNB Eva Zamrazilová, Aleš Chmelař ze sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády a Zdeněk Kudrna z Vídeňské univerzity. Hned v úvodu se shodli na tom, že české ekonomice se v tuto chvíli daří relativně dobře, ale je otázkou, jestli je to krátkodobý, nebo dlouhodobý jev.

Musíme se naučit vytvářet si kapitál doma

Zamrazilová připomněla, že Česko dlouho těžilo z přísunu zahraničních investic, ale po krizovém roce 2008 se situace obracela. A co teď, když krize odezněla? "Myslím si, že v roce 2014 by mohl být odliv dividend už nižší," uvedla.

Chmelař nebyl tak optimistický. "Prozatím z naší země odchází víc kapitálu než ze zemí okolních. Budeme se muset naučit vytvářet více kapitálu doma. V případě, že se nám to nepodaří, tak se budeme muset smířit s tím, že nedosáhneme životní úrovně západních Evropanů," zdůraznil. Kudrna mu dal za pravdu a připsal to na vrub příliš častému střídání ministrů v Česku. "Teď musíme vybudovat domácí pilíř ekonomiky, který tady zatím spíše paběrkuje," prohlásil.

Výbušná situace v EU

Hosté se věnovali také situaci v EU a v Řecku, kde nový levicový premiér Alexis Tsipras (Syriza) hlasitě upozorňuje, že země nebude schopna splatit všechno, co si půjčila. Eurozóna je připravena natisknout si šedesát miliard eur měsíčně počínaje březnem. To se projeví i v Česku, které je s eurozónou provázáno.

Pode Zamrazilové je to nebezpečný krok, který Unii nepomůže. Je spíše třeba řešit strukturální problémy. Kudrna dámě ale oponoval, že si Evropa zatím zažila až příliš mnoho biče a je na čase přidat také nějaký cukr, byť není úplně jasné, jak to dopadne. "Nevnímám to tak, že by to podrývalo ty strukturální závazky, ty jsou obsaženy v jiných smlouvách. Takže to nemůže uškodit, ale spíše pomoct," podotkl Kudrna. Chmelař dal v tomto Kudrnovi za pravdu. Toto kvantitativní uvolňování může vyrovnat váhy mezi evropským severem a jihem.

Pokud jde konkrétně o situaci v Řecku, veškerá vyjednávání jsou teprve na začátku, takže je příliš brzy na nějaká hodnocení. Zamrazilová ale varovala, že Řecko může politicky nakazit i Španělsko, kde posiluje levicová strana Podemos. Může si EU dovolit hned dvě rebelující země? "Já vám to teď neumím spočítat," prohlásila Zamrazilová.

Chmelař by ale hnutí Syriza a Podemos příliš nespojoval, protože řecká situace byla velmi specifická a zásadně odlišná od zbytku EU. Španělsko čerpalo záchranné peníze na záchranu svých bank, ale jinak tam panuje relativně stabilní situace. V Řecku je tomu zcela jinak.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…