Zápisné na vysoké školy by měli platit všichni, bez výjimek, míní rektor UK

12. 10. 2012 19:25

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl usedl v křesle hosta pátečního Interview ČT 24 a dal jednoznačně najevo, že upřednostňuje zavedení zápisného před školným, a to i proto, že zápisné by kladlo menší zátěž na studenty. Zároveň však trval na tom, že by toto zápisné měli platit všichni studenti vysokých škol. Bez výjimek. Jak se s tím vyrovnají mladí lidé ze sociálně slabších rodin?

Zápisné na vysoké školy by měli platit všichni, bez výjimek, míní rektor UK
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto
reklama

"My jsme pro zápisné, které se objevilo v materiálu Univerzity Karlovy asi před třemi lety. Tehdy jsme to probrali a vyšlo nám, že pokud bude nějaká politická vůle ke stanovení poplatku, tak by mohl vypadat takto. Zápisné představuje pro studenty menší zátěž než školné a nese to s sebou také menší administrativní náklady. To kupříkladu pro model odloženého školného neplatí," uvedl v pořadu rektor UK.

Sociální stipendia

Maximální výše zápisného by podle Hampla měla být stanovena zákonem, školy by si pak mohly konkurovat třeba tím, že by k této maximální výši nesáhly. Jestliže však platí, že zápisné nebude tak náročné, jako by bylo školné, pak by toto měli platit všichni bez výjimek, ale pro některé s pomocí sociálních stipendií.

"Zápisné plošně bez vyjímek a studenti, kteří mají finanční těžkosti, by ho mohli zaplatit například ze sociálního stipendia, které školy rozdávají studentům již dnes," navrhl řešení Hampl. Ono sociální stipendium představuje 1600 korun měsíčně. Každá škola by si samozřejmě musela hlídat, na co prostředky využije.

Školství je podle rektora UK dlouhodobě podfinancováno, ale dokud bude stát vydávat peníze především na mandatorní čili povinné výdaje, na které zkrátka vláda nesmí sáhnout, pak ono malé množství disponibilních prostředků nestačí na důstojné financování školství. Ať už v oblasti platů profesorů nebo vybavenosti jednotlivých univerzit.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…