Zase ten Bakala a byty OKD. Pohrdání. Erik Best o cílech uhlobarona

06.08.2018 21:40

Finančník Zdeněk Bakala v pátek oznámil, že se nedostaví ke sněmovní vyšetřovací komisi k privatizaci důlní společnosti OKD. Tvrdí, že není nestranná a svým zaměřením zasahuje do probíhajícího soudního řízení. „Ztratil odvahu. V době, kdy měl pod palcem prakticky celou politickou elitu, to byl jiný kabrňák, já si na něj posvítím,“ říká k Bakalovu odmítavému postoji expremiér Jiří Paroubek, který se nyní jako nezávislý kandidát pokouší dostat do Senátu. Podle názoru amerického novináře působícího v Česku Erika Besta by měl Bakala také vysvětlit, jestli v prodeji společnosti sehrál roli i Zeman, jak v některých svých vyjádřeních naznačuje.

Zase ten Bakala a byty OKD. Pohrdání. Erik Best o cílech uhlobarona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Odmítnutí Zdeňka Bakaly vypovídat před sněmovní komisí k privatizaci OKD sice nelze charakterizovat jako pohrdání Poslaneckou sněmovnou, vynalézavý legislativec by však našel způsob, jak veřejně tvrdit, že je možné uplatnit § 336 trestního zákoníku (pohrdání soudem), míní Erik Best. „Stejně tak Bakala nepoužívá slovo ‚pohrdání‘, aby popsal, co si o něm podle jeho názoru někteří členové komise myslí, nemá k tomu ale daleko,“ dodal ve svém textu na serveru Fsfinalword.cz.

Anketa

Považujete účast našich vojáků v Afghánistánu za smysluplnou?

7%
93%
hlasovalo: 18459 lidí

V otevřeném dopise členům vyšetřovací komise označil za podjaté předsedu komise Lukáše Černohorského (Piráti) a Václava Klause ml. (ODS). Podle Besta však mohl zajít ještě dál. Mohl prý poukázat na to, že ho další člen, Lubomír Zaorálek, veřejně nazval gaunerem. Nebo že šest z devíti členů komise je z Moravskoslezského kraje, na který kauza OKD dopadla nejvíc.

Bakala by podle novináře měl objasnit, co přesně myslí, když říká, že Miloš Zeman patří jako bývalý předseda vlády mezi vyšetřované osoby. Zeman byl premiérem mezi dvěma privatizacemi OKD, které proběhly za premiérů Václava Klause a Vladimíra Špidly. „Sehrál nějakou roli v prodeji společnosti i Zeman? Anebo to Bakala říká jen proto, aby vyjádřil své opovržení?“ zeptal se Best na závěr.

Původní text ZDE.

Bakala se podle svých slov obává především toho, že by jeho výpověď byla zneužita k dalším politickým tlakům na soudní projednávání případů souvisejících s OKD. Zdůraznil také, že se nedopustil ničeho nezákonného ani neetického.

Ve své reakci komisi, kterou se Zdeněk Bakala rozhodl poskytnout v plném znění i médiím, důvody svého rozhodnutí konkrétně vysvětlil. „Politici mají svoji práci a jejich legitimní rolí je prosazovat věci, na kterých jim nejvíce záleží, v průběhu zákonodárného procesu. Pokud však jde o rozhodnutí, kdo je vinen a kdo ne, jde o roli svěřenou výlučně nezávislým soudům.“

„Část politiků, a to včetně některých členů vyšetřovací komise, se nijak netají tím, že už rozhodli o mé vině ve věcech týkajících se OKD. Už řadu let mne populističtí politici označují za ‚tuneláře‘ a sám prezident republiky dokonce řekl, že je mne třeba zavřít. Možná to lze tolerovat v drsném světě politiky, ale určitě to nesplňuje test spravedlivého procesu, na jaký mají všichni občané právo spoléhat.“

„V tomto vysoce zpolitizovaném prostředí by moje výpověď s velkou pravděpodobností byla zneužita k dalšímu stupňování politického tlaku na nezávislé rozhodování policie, státního zastupitelství a soudů. Ačkoliv respektuji právo poslanců zkoumat veškeré věci, které uznají za vhodné, má každý občan České republiky, ať už chudý, nebo bohatý, právo spoléhat se na nezávislé a nepodjaté posouzení své věci soudy nepodléhajícími žádné formě předpojatosti ani vlivu politických sil.“

Svůj názor na celou situaci v pondělí zveřejnil na svém profilu ParlementníchListů.cz i expremiér Jiří Paroubek. To, že Bakala najednou ztratil odvahu dostavit se před poslance a jejich komisi, je podle něj příznačné. „V době, kdy měl pod palcem prakticky celou politickou elitu – s výjimkou komunistů a mé osoby – byl jiný kabrňák,“ uvedl a následně připomněl, že byl sponzorem ODS, Top 09 a Věcí veřejných před parlamentními volbami v roce 2010.

Tehdy věnoval těmto třem politickým stranám pravice v souhrnu (tedy oficiálně) téměř 30 mil. Kč na jejich volební kampaň, upřesnil někdejší premiér. „Chlubil se v rozhovoru v MfD o rok později, jak je rád, že zabránil tomu, abych se stal českým premiérem. Pravicová vládní koalice byla opravdu především jeho dítětem,“ dodal.

Kromě toho jej ale prý vázaly přátelské a obchodní vztahy s jedním z hlavních lídrů české pravice, Schwarzenbergem. „On a Schwarzenberg spolu před lety privatizovali za celkem nechutných okolností státní podnik Becherovka a jeho přeprodejem francouzské firmě Pernod Ricard získali zřejmě desítky milionů korun zisku,“ uvedl Paroubek s tím, že si chlapci pěkně „omočili zobáčky“.

Poukázal i na to, že Bakala dodnes zůstává financiérem Knihovny Václava Havla a zaměstnavatelem zkrachovalých politiků typu M. Žantovského, který tak rád mluví o politickém odkazu V. Havla. „A Žantovskému vůbec, ale vůbec nevadí, že Bakalovy peníze, které konzumuje jako výkonný ředitel Knihovny Václava Havla od 1. 9. 2015, nechutně smrdí. Žít se prostě musí...,“ doplnil.

„A teď se panu Bakalovi najednou nechce před sněmovní komisi. Asi proto, že by byla příliš objektivní... Předseda komise Pirát Černohorský se vyjádřil, že je možné pohnat Bakalu před komisi policejním postrkem. To bude krásné divadélko, o tom nelze vůbec pochybovat,“ napsal Paroubek, který je zvědavý, jak se k tomu postaví Švýcaři (Bakala žije ve vile u Ženevského jezera).

Původní zdroj ZDE.

V případě Koláčkovy skupiny švýcarská justice prý projevila razanci přímo neslýchanou. „Uvidíme, jak bude reagovat na Bakalu, kde je celá věc ještě mnohem jasnější,“ poznamenal. Zkrátka, nelze si podle expremiérových slov než přát, aby Bakala byl dopraven před sněmovní komisi, aby vypovídal. „Aby např. vypovídal také o svých vazbách na lídry pravice, které jsem již výše naznačil, a také na Radka Pokorného a Bohuslava Sobotku a jeho Bisony, tedy agenturu Bison & Rose, která Bakalu zastupuje mediálně i nyní,“ uzavřel s tím, že na Bakalu je potřeba si posvítit, a to on před senátními volbami v Ostravě také udělá.


 


 


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

20:49 Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to kvůli nouzovému stavu i očkován…