Zastavte akce proti mně! Klaus vytáhl proti pokutě za roušku

28.01.2021 13:24

Bývalý prezident Václav Klaus podal prostřednictvím svého právního zástupce Zdeňka Koudelky odpor proti rozhodnutí Hygienické stanice hlavního města Prahy, která mu v souvislosti s jeho veřejným vystoupením před Obecním domem ze dne 28. října 2020 vyměřila pokutu ve výši deset tisíc korun. Klaus tehdy vystoupil bez roušky.

Zastavte akce proti mně! Klaus vytáhl proti pokutě za roušku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Klaus tím, že podal odpor proti příkazu k zaplacení pokuty 10 tisíc korun, vyjádřil nesouhlas s udělením konkrétní pokuty. Jde mu i o občanský protest z obecných důvodů, které směřují k ochraně práv všech občanů a k ochraně svobody proti potlačování občanských svobod.

„Trest byl udělen za uctění státního svátku. Trest za projev proslovený v tento sváteční den je třeba interpretovat jako trest za politický akt,“ domnívá se Klaus ve svém prohlášení. Podle něj udělení pokuty není zkrátka postihem motivovanými epidemickými důvody. „Přijel jsem autem k Obecnímu domu v Praze v den státního svátku 28. října. Uctil jsem zakladatele státu a stát samotný položením kytice a pronesl jsem při tom krátký projev. Je nejen právem, ale i povinností představitelů veřejného života, mezi něž patří i bývalí prezidenti, veřejně si tento svátek připomínat a nenechat se odstrašit dnešní epidemií,“ podotkl Klaus.

„Hygienická stanice postihla několikaminutové položení kytice a zhruba dvě minuty trvající projev, který byl venku, bez roušky. Ministerstvo zdravotnictví však umožňuje vystupování řečníků v televizních studiích bez roušky. Beru to jako zřejmou nerovnost a nedůvodně odlišný přístup. Uctěním státního svátku, ústním projevem a položením kytice jsem realizoval ústavně zaručenou svobodu projevu. Ta může být omezena jen zákonem. Ani krizová opatření vlády svobodu projevu neomezila,“ dodal.

Zároveň se domnívá, že hygiena ukládá v rozporu s ústavou pokuty za porušení opatření, které bylo pro svou nezákonnost zrušeno Městským soudem v Praze. „Tuto skutečnost nevzala v úvahu, ač má zásadní význam, jelikož z hlediska ústavního nelze ukládat a vymáhat pokuty na základě nezákonných a neústavních právních aktů,“ míní exprezident.

„Jedním z přínosů polistopadových změn v oblasti státu a práva bylo, že povinnosti může ukládat jen zákon. Polistopadový ústavní řád tak reagoval na totalitní praxi, kdy řadu povinností stanovily podzákonné předpisy či dokonce různá opatření státních orgánů, která neměla ani charakter právního předpisu. Ústava nepřipouští, aby státní represivní orgány jednaly jako za totality a určovaly povinnosti, které zákon výslovně nezná. Zákon nezná povinnost nošení roušek,“ podotkl Klaus. 

„Zákon o veřejném zdraví dává správnímu orgánu velkou libovůli. Je v rozporu se zásadami právního státu, může-li správní úřad dávat pokuty fyzickým osobám až do výše tři miliony korun za to, že někdo nemá několik minut roušku, ač šlo o uctění hrdinství zakladatelů našeho státu. Formální odpor proti rozhodnutí byl podán právě z těchto důvodů. Prostřednictvím svého advokáta jsem navrhl Hygienické stanici hl. m. Prahy, aby toto přestupkové řízení bylo zastaveno,“ uzavřel Klaus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …