Zastavte stíhání exministra Kocourka, navrhla policie žalobci

01.11.2012 16:54

Policie opět navrhla žalobci zastavit trestní stíhání bývalého ministra průmyslu a obchodu za ODS Martina Kocourka a jeho matky. ČTK to řekl šéf Okresního státního zastupitelství Praha-západ Ondřej Šmelhaus. Policisté Kocourka i jeho matku Jindřišku viní z poškozování věřitele kvůli "odklonění" 16 milionů při rozvodu s exministrovou někdejší manželkou Olgou.

Zastavte stíhání exministra Kocourka, navrhla policie žalobci
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Exministr Martin Kocourek

Policisté již jednou návrh na zastavení stíhání obou obviněných podali s odůvodněním, že nezískali souhlas se stíháním od exmanželky, který podle zákona potřebují. Státní zástupce Zdeněk Matula jim však případ vrátil, aby zjistili, zda se podmínka výslovného souhlasu se stíháním vztahuje i na případ již bývalých manželů. Matula se také v minulosti vyjádřil, že pokud mu policie znovu zastavení stíhání navrhne, s největší pravděpodobností tak učiní.

Šmelhausovi návrh policie dorazil na stůl teprve dnes, nestihl se s ním proto zatím blíže seznámit. Pouze uvedl, že kriminalisté chtějí stíhání zastavit kvůli jeho nepřípustnosti. Protože mezitím Matula odešel na stáž na pražské vrchní státní zastupitelství, bude o dalším postupu rozhodovat sám Šmelhaus. Chce tak učinit v následujících týdnech. Zda stíhání zastaví, však neřekl.

Podezření z praní špinavých peněz

Kvůli zatajení milionů před bývalou manželkou se o Kocourka zajímá také protikorupční policie. Zatím však stále sbírá a vyhodnocuje podklady. Detektivové se zabývají samotným původem peněz. Policie vede trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz. Kocourek však vždy jakoukoli vinu odmítal.

Kauzu, která vyvrcholila jeho odchodem z vlády, zahájila loni v listopadu zpráva Mladé fronty Dnes o tom, že ministrova matka uzavřela 3. března 2008 smlouvu se společností Key Investments (KI). O týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy společnosti v hodnotě 16 milionů korun. Kocourkova matka je za několik měsíců prodala za 16,14 milionu. Z dokumentů prý nebylo jasné, jakým způsobem žena za dluhopisy zaplatila. Objevily se proto spekulace o původu peněz.

Ke korupci se nikdy nepřiznal

Kocourek popíral možnou korupci a za několik dní na tiskové konferenci prohlásil, že uvedené peníze byly jeho osobní, ale také historické rodinné prostředky. Ministr vysvětloval, že v roce 2008 nechtěl, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků byly ohroženy problémy, které měl se svou bývalou manželkou, a proto je svěřil do správy KI.

Exministrova bývalá manželka na Kocourka podala také žalobu. Domáhala se poloviny z 16 milionů korun, které její bývalý manžel před rozvodem skryl. Nakonec ji však vzala zpět, svůj krok tehdy nijak nezdůvodnila.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením

21:31 Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením

Hostem v pořadu Štrunc! žurnalisty Pavla Štrunce na serveru Info.cz byl komentátor týdeníku Reflex B…