Zastavte to letadlo! velel Kalousek. Málem se střílelo

27.05.2013 7:16

Ministerstvo spravedlnosti v čele s Pavlem Blažkem (ODS) podepsalo vydání vyhoštěného podnikatele Alexeje Torubarova zpět do Ruska. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se ale jeho odletu snažil na poslední chvíli zabránit takřka vlastním tělem.

Zastavte to letadlo! velel Kalousek. Málem se střílelo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek
reklama

Letiště Václava Havla zažilo scénu jako ze špionážního thrilleru, uvádí informaci Lidové noviny. Ministři české vlády se snažili zastavit ruské letadlo, na jehož palubě byl deportován vyhoštěný ruský podnikatel Alexej Torubarov zpět do své vlasti.

Personál letiště prý dokonce na pokyn Miroslava Kalouska přistavil před letoun cisternu, aby mu zabránila vzlétnout. Nakonec ale letadlo i přes snahu pětice českých ministrů vzlétlo. Nejaktivněji se podle deníku angažoval právě ministr financí, pod jehož resort letiště spadá. "Vše, co ten den a v tyto okamžiky vykonal personál letiště, konal výhradně na mou odpovědnost," řekl Kalousek.

Alexej Torubarov je ruský podnikatel, který ze své domoviny utekl v roce 2011 údajně před vydíráním mafií a tajnou policií. Jeho extradici, tedy vydání k trestnímu řízení či výkonu trestu do státu vyžadujícího, podepsal ministr spravedlnosti Pavel Blažek i přes varování lidskoprávních organizací. Později se prý snažil své rozhodnutí změnit. Blažek nyní pro server Lidovky.cz uvedl, že vydání Torubarova nepovažuje za chybu.

Ministr zahraničí byl proti

Proti jeho vydání ale vystoupil na vládě ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), už ale bylo pozdě. "Byl to prostě typický omyl. První informace, kterou jsme dostali, zněla, že to vydání bylo zastaveno, pak zase že ne," řekl Schwarzenberg.

Málem se střílelo

Když se o nastalé situaci dozvěděl Kalousek, zavolal Zbyňku Stanjurovi (ODS), do jehož kompetencí spadá řízení letového provozu, aby řídící věž na jeho pokyn držela ruský letoun na zemi stůj co stůj. Kalousek přistoupil i k radikálnímu řešení a nařídil, aby personál přistavil před letadlo cisternu. Ani to nepomohlo. "Rusové ho ale nechtěli za žádnou cenu vydat s tím, že chtějí oficiální dokument, Červíčkův příkaz jim nestačil. Nakonec málem nastala přestřelka mezi Rusy a našimi policisty, a tak nakonec ministr Schwarzenberg dal pokyn, aby letadlo odletělo," popsala událost Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku.

Kdo je Torubarov

Torubarov tvrdí, že utekl ze země kvůli strachu o život, dostal se prý do konfliktu s ruskou policií a tajnou službou, které ho vydíraly. Muže nejdříve zatkla rakouská policie, ale odmítala jej vydat kvůli podezření na zmanipulované důkazy. Podnikatel poté požádal o azyl v Česku, kde žije jeho manželka. Ministr Blažek jeho extradici podepsal i přes varování některých organizací a fakt, že Rakousko jeho vydání odmítlo.

Rodina vydaného podnikatele už podle informací LN podala na Blažka kvůli jeho rozhodnutí trestní oznámení.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

14:41 Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

Česko se ve čtvrtek přesunulo ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se tak otevřely obch…