Zastropujeme ceny ruského plynu, pohrozila Leyenová. Tak žádný ruský plyn nebude, vzkázal Medveděv

02.09.2022 16:43

Země G7 se dohodly na zavedení cenového stropu na ruskou ropu i ropné produkty a hovoří se i o podobném kroku u plynu v rámci Evropské unie. Před takovým návrhem, který podporuje i předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová, přitom bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv varoval s tím, že se má Evropa při jeho uvedení do praxe připravit na úplné zastavení ruského plynu. „V Evropě jednoduše nebude žádný ruský plyn,“ upozornil Leyenovou.

Zastropujeme ceny ruského plynu, pohrozila Leyenová. Tak žádný ruský plyn nebude, vzkázal Medveděv
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Dmitrij Medveděv

Anketa

Zaslouží si Michail Sergejevič Gorbačov naši úctu?

59%
36%
hlasovalo: 16797 lidí
Nejvyšší ekonomičtí představitelé ze skupiny vyspělých zemí G7 se v pátek podle The New York Times dohodli na pokračování plánu na vytvoření mezinárodního nákupního kartelu, který by omezil cenu ruské ropy a došlo by k jejímu zastropování.

Z Ruska k tomuto kroku přišlo varování, že dojde k zastavení prodeje ropy a ropných produktů zemím, které se cenového stropu zúčastní. Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak návrh během čtvrtka označil za „naprostou absurditu“, která destabilizuje celé odvětví.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová by však chtěla podobné opatření vidět i u dodávek plynu a dle agentury Reuters v pátek uvedla, že Evropa musí zavést cenový strop i na plyn, aby zabránila „pokusům ruského prezidenta Vladimira Putina manipulovat s energetickým trhem“.

„Jsem pevně přesvědčena, že nyní nastal čas pro omezení cen ruského plynu dodávaného do Evropy,“ řekla Leyenová podle agentury Reuters na setkání německých konzervativních zákonodárců ve městě Murnau s tím, že na evropské úrovni lze navrhnout omezení cen plynu.

Více plynu než Rusko údajně nyní do zemí EU dodává Norsko a naplnění zásobníků z 80 % se mělo povést už dva měsíce dříve, než se očekávalo. „V posledních týdnech a měsících jsme na evropské úrovni tvrdě pracovali na tom, abychom se těmto (Putinovým) manipulacím bránili,“ řekla Leyenová.

Přesto je dle ní „masivně narušen v důsledku Putinových manipulací“ i trh s elektřinou a Rusko nyní raději volí spalování plynu ve flérách, než aby dodávalo do Evropy nasmlouvané objemy.

Rusko na návrh Leyenové zavést zastropování vedle ruské ropy i na ruský plyn reagovalo varovně. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv podle agentury Reuters prohlásil, že pokud by Brusel takový limit zavedl, Moskva by dodávky do Evropy zastavila.

„V Evropě jednoduše nebude žádný ruský plyn,“ napsal Medveděv na sociální síti Telegram.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek navíc naznačil, že by mohlo dojít k dalšímu přerušení dodávek přes plynovod Nord Stream ze strany Gazpromu, jelikož by prý mohlo dojít na problémy s plynovou turbínou, která nemá náhradu.

Opravenou turbínu z Kanady totiž odmítá Rusko přijmout, jelikož se podle něj bez souhlasu Moskvy dostala do Německa. Přímo z Kanady by však Moskva turbínu získat nemohla, neboť to zapovídají sankce uvalené na něj Ottawou za jeho napadení Ukrajiny.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Proč vaše vláda postupuje tak nespravedlivě?

Proč, když se navyšují nějaké příspěvky – ať už na péči nebo třeba rodičovská, tak ne pro všechny, kterých se týká? Ještě ke všemu je navyšujete dost málo. A proč se nenavyšuje příspěvek i pro ty, co o potřebné pečují? A co platy v sociálních službách? Kdy ty budou adekvátní práci, kterou sociální p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kostlivec Vondry? „Úplatky v Promopro. Věděl o nich. Možná si sám odnesl igelitku.“ Zasvěcený promluvil

22:35 Kostlivec Vondry? „Úplatky v Promopro. Věděl o nich. Možná si sám odnesl igelitku.“ Zasvěcený promluvil

Česká vláda, jedna z nejmilitantnějších vlád na světě, vsadila vše na strašení válkou, a vychází jí …