Zatelefonoval mi pan Forejt. Teď jsem úplně zděšená. Vypráví vdova po emigrantovi, která má na Hradě přebírat medaili

28.10.2016 7:45

Státní vyznamenání s vysokou pravděpodobností dnes dostane in memoriam také československý emigrant Hanuš Holzer. Pomáhal Občanskému fóru a podílel se na prodeji Škody německému Volkswagenu. Paní Eva, choť Holzera, prý také obdržela telefonát pana Jindřicha Forejta a považovala za velkou čest, že její muž bude vyznamenán. Teď je však zděšená.

Zatelefonoval mi pan Forejt. Teď jsem úplně zděšená. Vypráví vdova po emigrantovi, která má na Hradě přebírat medaili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Pražském hradě proběhla inaugurace nového prezidenta Miloše Zemana
reklama

„Volal mi pan Forejt, že má manžel dostat vyznamenání a zda přijdeme. Řekla jsem, že je to pro mě velká čest. Teď jsem ale z toho, co se děje, zděšená,“ řekla sedmasedmdesátiletá Eva Holzerová serveru Echo24.cz. „Uvažovala jsem, že to odmítnu. To, co se stalo panu Bradymu, je šílená nespravedlnost. Vyznamenání ale patří manželovi, který se k tomu nemůže vyjádřit. Nejsem toho přesvědčení, že ho všichni ocenění dostávají skutečně od národa, v jeho případě ale od státu je. Myslím, že si ho zaslouží. I když on sám by to asi nikdy nepřijal, o metály nestál,“ doplnila Eva Holzerová.

12. října se ozval telefon. Paní Holzerové volal hradní protokolář Forejt a řekl prý v zásadě to samé, co údajně panu Bradymu. 18. října přišel oficiální dopis. Pan Holzer stejně jako pan Brady prošel nacistickým táborem. Terezínem. Byl totiž židovského původu.

Celý článek najdete zde.

Holzer emigroval z Československa v roce 1968 a po roce 1989 se do České republiky opakovaně vracel a pomáhal znovu budovat demokracii v této zemi. Kupříkladu dodal lidem z Občanského fóra auta, která jim tehdy scházela. A najednou tady byla – zapůjčená z Volkswagenu. Tato zápůjčka se později ukázala jako zásadní při privatizaci mladoboleslavské škodovky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne covid, ale tato dohra nás zabije. Padlo varování. A slova o lockdownu

6:18 Ne covid, ale tato dohra nás zabije. Padlo varování. A slova o lockdownu

Profesor ekonomie a člen Národní ekonomické rady Štěpán Jurajda apeluje na občany, aby dodržovali vš…