Zatím největší nakládačka Hillary Clintonové. Třeba jak si ji kupují pánové z Wall Street...

2. 4. 2016 17:39

Demokratický prezidentský kandidát Bernie Sanders včera ráno hovořil před osmitisícovým davem svých příznivců v Pittsburghu ve státě Pensylvánie, kde podle aktuálních průzkumů ve stranických primárkách výrazně zaostává za Hillary Clintonovou. Ve snaze snížit její náskok bývalou ministryni zahraničí rozhodně nešetřil.

Zatím největší nakládačka Hillary Clintonové. Třeba jak si ji kupují pánové z Wall Street...
Foto: timesunion.com
Popisek: Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clinton
reklama

Sanders je považován za výrazně levicového kandidáta a jeho příznivci se rekrutují vedle levicových aktivistů zejména z řad dělnických profesí. Pittsburgh je průmyslové město s celou řadou oceláren, ale přesto zde čtyřiasedmdesátiletý senátor za Vermont zaostává za Clintonovou až o 25 %. Šance na jeho vítězství v Pensylvánii dokonce internetový server FiveThirtyEight odhaduje na pouhá čtyři procenta. Navzdory těmto pesimistickým předpovědím Sanders i v tomto americkém státě bojuje o přízeň voličů doslova do posledního dechu.

Za bouřlivého skandování „Bernie, Bernie“ se Sanders v úvodu svého vystoupení vymezil proti korporátním médiím a mezinárodním obchodním dohodám, jako jsou Trans-tichomořské partnerství (TTP) s asijskými zeměmi nebo NAFTA, která představuje dohodu o volném obchodu mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem. Jejich cílem je omezit celní bariéry a další překážky bránící v obchodování, ale podle Sanderse je jejich hlavním cílem snaha korporátních amerických firem „neplatit mzdu americkým dělníkům“.

„V důsledku těchto obchodních smluv mohou přijít Spojené státy o více než tři miliony pracovních míst a jenom tady v Pensylvánii ztratí práci až 120 000 z vás. Volný trh je samozřejmě dobrá věc, ale musí být založen na férových pravidlech. Podobné obchodní smlouvy musí přinášet prospěch zejména pracujícím a jejich rodinám, nikoli jen šéfům nadnárodních korporací,“ konstatoval Bernie Sanders s tím, že v tomto bodě má zcela odlišný názor než Clintonová. „Ona TTP plně podporovala a svůj názor změnila až po nátlaku svého okolí.“

„Lidé odmítají možnosti, které jim nabízejí korporátní média. Američané jsou přesvědčeni, že můžeme vytvořit takové Spojené státy, které jsou tady pro všechny, nikoli jen pro hrstku vyvolených,“ neodpustil si Sanders klasický socialistický argument o zemi, která patří pouze bohatým. Následně se už pustil do své jediné demokratické protikandidátky ucházející se o Bílý dům Hillary Clintonové. Poukazoval na její podporu obou mezinárodních obchodních dohod a také války v Iráku.

Sanders rovněž naznačil, že Clintonová se pohybuje ve vleku korporací z Wall Street. „Oni ji zvou na své akce a odměňují ji za její projevy částkami až ve výši 250 tisíc dolarů. Proč tam vlastně nezvou také mě? Oni totiž dobře vědí, co bych jim tam řekl. Sdělil bych jim, že jejich nenasytnost, bezohlednost a protizákonné chování má devastující vliv na miliony občanů této země,“ hřímal představitel krajní levice v rámci Demokratické strany Sanders. „Lidé povstali a my tak nyní můžeme dosáhnout historické změny.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

18:43 Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

REPORTÁŽ „Vůbec neberu Číně ten obrovitý pokrok. To byl největší ekonomický pokrok v historii lidstv…