Zatímco kritizujeme Zemana, Babiš pracuje na ovládnutí státu. Kdyby Zemana neměl, musel by si ho vymyslet. Venkov stojí spíše za prezidentem, píše Jakub Patočka

03.12.2014 12:07

Miloš Zeman je prý v mnoha ohledech představitelem pravicového autoritářství, Myslí si to alespoň Jakub Patočka, který se v komentáři pro Deník Referendum rozčiluje nad tím, jak krátkozrace si počíná nemalá část českých médií, když kritizují prezidenta a nechávají klid na práci Andreji Babišovi (ANO). Ten je přitom stále blíž k ovládnutí českého státu.

Zatímco kritizujeme Zemana, Babiš pracuje na ovládnutí státu. Kdyby Zemana neměl, musel by si ho vymyslet. Venkov stojí spíše za prezidentem, píše Jakub Patočka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rozdávání ANOkoblih na podporu Zuzany Baudyšové do Senátu. Rozdávat přišel i sám Andrej Babiš
reklama

Miloš Zeman pronáší řadu vět, za které si podle Patočky zaslouží kritiku. Celá věc má ale háček. Čím dál od Prahy se pohybujete, má tato kritika slabší a slabší efekt. Lidem se spíš zdá, že jde o organizovanou kampaň některých médií proti prezidentovi, a brání ho. A to všechno poskytuje ministru financí a šéfovi ANO Andreji Babišovi klid na postupné ovládnutí státu.

"Pětadvacet let po pádu komunismu nemůže u nás být výmluvnější doklad debaklu antikomunistické mobilizační strategie, nežli je popularita a rostoucí vliv Andreje Babiše. Neestébák, o jehož spolupráci s tajnou policií minulého režimu zřejmě nepochybuje ani jeho nemanželka, komunista, který byl pionýrem mafiánského kapitalismu už za Husáka a který i v novém režimu zůstal normalizačním profesionálem, tu získává čím dál větší zázemí a oporu, zatímco v pražských ulicích se mává červenými kartami na oplzlého bambulu na Pražském hradě. Nač obnovovat Českou sodu, když v ní žijeme...," píše autor.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Média musí přestat s protěžováním pravice

Napomáhá tomu prý i ČSSD tím, jak vystupují její ministři. Nepodařilo se prý výrazněji navýšit minimální mzdu, ostudně prý působí tance kolem pomoci syrským uprchlíkům. Demokratické politické strany zkrátka musí začít hledat otázky, na kterých se shodnou a starat se o to, aby jim lidé opět začali věřit. Tentýž úkol ale leží i před pražskými médii. Pražská média musí v prvé řadě přestat v protežování pravice.

Celý text s názvem Kdyby Babiš neměl Zemana, musel by si ho vymyslet naleznete ZDE

"Neuvědomí-li si kolegové v médiích hlavního proudu, že svou neochotou rozlišovat mezi různými typy levice a ten příznivější za určitých okolností podpořit, si vysloužili Zemana na Hradě a Babiše v Mafře a ve vládě, nevznikne tu prostředí, v němž by mohly mít politické strany, ba ani jakákoli jiná část politické veřejnosti, důvod brát jejich zpětné vazby vážně. Koho kromě fanoušků, kteří se chtějí utvrdit ve své pravdě, nakonec zajímá, co říkají sdělovací prostředky, u nichž je to, co řeknou, vždy jasné předem?" klade si otázku Patočka.

Babišovu cestu k moci dláždí také ministr obrany Martin Stropnický či novinářka a dnešní poslankyně Jana Lorencová. Vylepšují totiž obraz ministra financí. Pomohli mu prý i "dobrodějové z Rekonstrukce státu". Babiš tak mohl o to hlasitěji hovořit o zkorumpované politice. Praktických změn ale v boji s korupcí dosaženo spíše nebude.

Příliš mnoho moci jednoho muže

Babiš zkrátka koncentruje ve svých rukou příliš mnoho moci: politickou, ekonomickou i mediální. Proti tomu je třeba se ozvat. Pravicová opozice se ale neozývá příliš důrazně, snad až na exministra financí Miroslava Kalouska, který má ovšem podle Patočky máslo na hlavě ještě z dob Nečasovy a Topolánkovy vlády. Změnu politiky by měla zvážit i ČSSD. První rok společného vládnutí koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL ukázal, že ČSSD zůstala kvůli vnitřním sporům tak trochu v Babišově stínu. A pokud to nepůjde změnit jinak, nastane pro ČSSD čas uvažovat i o změnách koaličních partnerů. Ve hře by mohla být menšinová koalice ČSSD a lidovců, kterou by mohli podporovat komunisté, TOP 09 či ODS.

"Program je jasný: zlomit Babišovo monopolní postavení v českém zemědělství, které může zneužívat proti všem obchodním partnerům a které už nemá se zásadami svobodné soutěže nic společného, zákony vynutit mnohem větší pluralitu v médiích, a konečně celkově posílit demokratické struktury společnosti proti vlivu oligarchů," upozorňuje autor, který dlouhodobě podporuje liberálně-levicový proud ČSSD kolem ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Patočka v minulosti také vedl Stranu zelených.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská pod nátlakem politiků. Ještě před dnešní Radou ČT vyšel klíčový text. Komu bude horko?

15:27 Lipovská pod nátlakem politiků. Ještě před dnešní Radou ČT vyšel klíčový text. Komu bude horko?

„Odvoláním dozorčí komise není a ani nemůže být ohrožena nezávislost České televize,“ říká ekonomka …