Zatrhli jsme Babišovi doping. Sobotka promluvil v novinách o střetu zájmů

17.09.2016 9:56

Mimo jiné i o zákonu nazývaném „Antibabiš“ se mluvilo v rozhovoru, který poskytl dnešnímu Právu premiér Bohuslav Sobotka.

Zatrhli jsme Babišovi doping. Sobotka promluvil v novinách o střetu zájmů
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Předseda vlády reagoval i na námitku, že zákon sice zakazuje členům vlády vlastnit média, Andrej Babiš je ale může na někoho převést, a tak je bude ovládat i nadále.

Sobotka argumentoval tím, že jakékoliv přerušení přímých vazeb mezi vrcholnými ústavními činiteli a mediálním světem je dobré. „Možná ten zákon není ten nejdokonalejší na celém světě, ale je to v každém případě uvážlivá a solidní snaha nastavit lepší pravidla pro fungování demokracie,“ uvedl Sobotka.

Oba světy mají být oddělené

Odpověděl také na otázku, zda není nefér vyloučit z veřejných zakázek firmy kvůli podílu ministra. „Co když by právě ony nabídly nejlepší nabídku pro stát?“ zajímalo redaktora Práva. Premiér argumentoval tím, že v okamžiku, kdy je někdo členem vlády, tak má informace, které jeho konkurenti nemají. „Kdo dohledá, že ten ministr tyto informace nepoužije ve svých podnikatelských aktivitách?“ ptá se Sobotka. „Jsem velkým stoupencem toho, aby byly ty světy oddělené. Aby byl oddělen svět politiky, podnikání a svět médií,“ uvedl Sobotka. Poukázal na to, že média musí kontrolovat politiky. „V okamžiku, kdy politici budou média vlastnit, jak tu nastavíme normální prostředí pro politickou soutěž? To je prostě doping. Pokud jste podnikatel a hlásíte se do veřejné zakázky a proti vám stojí firma ministra, jenž má k dispozici ohromné množství informací, které vy nemáte – to není rovné podnikatelské prostředí,“ uvedl premiér.

Spory koalici neohrozí

Uvedl také, že si nemyslí, že prezident bude uvedený zákon vetovat.

Sobotka rovněž prohlásil, že Babiš nedodržuje ani současný zákon o střetu zájmů. „Podle stanoviska legislativního odboru Úřadu vlády by měl odejít z dozorčí rady své německé chemičky a on to neučinil,“ podotkl.

Nemyslí si ale, že spory o zákon o střetu zájmů ohrozí koalici. „Je tu silná vůle všech tří koaličních stran dotáhnout realizaci vládního programu do konce,“ prohlásil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…