Od února 2022, kdy Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, poskytly Spojené státy Kyjevu rozsáhlou vojenskou pomoc. Tato pomoc však dlouho podléhala omezením. Některá z nich se týkají typu poskytovaného vybavení, například raket dlouhého doletu nebo letadel. Jiné omezují způsob použití dodaných amerických zbraní, aby Washington omezil schopnost Ukrajiny zasáhnout cíle daleko za frontou, protože se obává přílišné eskalace konfliktu.
Poté, co ukrajinské jednotky zabraly stovky kilometrů čtverečních při operaci v Kurské oblasti, ale ukrajinský představitel Volodymyr Zelenskyj znovu naléhá na USA o povolení k útokům na území Ruska, protože prezident Vladimir Putin podle něj blafuje a ve skutečnosti že žádné červené linie neplatí a že k eskalaci by nedošlo. Jak ukrajinští představitelé, tak i někteří další včetně prezidenta ČR Petra Pavla míní, že Bidenova administrativa přehání riziko ruské eskalace a tím že zbytečně Kyjevu upírá uvolnit kritické vojenské schopnosti.
Prezident Pavel prohlásil, že by Ukrajina měla dostat povolení používat dodané letouny F-16 k ostřelování Ruska. Své mínění opírá o skutečnost, že Rusko je útočníkem, který napadl Ukrajinu, a že tudíž má Ukrajina právo bránit se včetně možnosti útočit na cíle na území Ruska. Pavel odkazuje na článek 51 Charty OSN, který upravuje právo na sebeobranu, což v kontextu dle něho znamená, že Ukrajina má právo rozhodnout, jak použije dodané zbraně, aby se bránila proti ruské intervenci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
druhá světová válka , expert , Pavel , rakety , Rusko , Ukrajina , USA , riziko , bombardování , F-16 , eskalace , válka na Ukrajině , Biddle
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 18 | 0
Další články z rubriky

7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
Podcast Ivana Bartoše FREESPEAK pohostil Jana Hrušínského. Probrali spolu Putina, Babiše a lidi, co …
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska