Zavadil se jako poslanec chystá v úterý odejít z čela odborů

18.11.2013 14:55

Odborový předák Jaroslav Zavadil se po svém zvolení poslancem chystá v úterý odejít z čela odborů. Na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) podá rezignaci na funkci předsedy. Více než stovka odborářů se vrátí i k požadavkům na novou vládu a zabývat se bude také vlivem kolektivního vyjednávání na mzdy a situací ve zdravotnictví.

Zavadil se jako poslanec chystá v úterý odejít z čela odborů
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Jaroslav Zavadil

Zavadil vedl kandidátku ČSSD v Praze. Strana získala v metropoli čtyři poslanecká křesla. Jedno připadlo právě odborovému předákovi. Před volbami oznámil, že po svém zvolení rezignuje na post předsedy největší odborové centrály v zemi. I když lidé u volebních uren rozhodli už před více než třemi týdny, složit odborářskou funkci je prý možné až na sněmu. Zavadil by na něm měl v úterý v odborech tedy definitivně skončit. Podle informací ČTK ale někteří odboráři míní, že by předák měl v čele centrály zůstat až do dubnového sjezdu, na kterém se bude volit nové vedení. Pokud z konfederace Zavadil odejde, bude ji do jara řídit její první místopředseda Václav Pícl.

Víc než stovka odborářů se bude na sněmu věnovat i situaci ve zdravotnictví

Ani po svém odchodu by se Zavadil ale úplně s odborovou konfederací rozloučit nemusel. V jejím sídle v Praze na Žižkově totiž plánuje zřídit svou poslaneckou kancelář. Vedení odborových svazů si od přestupu svého dosavadního šéfa do politiky slibuje to, že bude ve sněmovně prosazovat také odborářské zájmy.

 Sněm se proto podle mluvčí ČMKOS Jany Kašparové vrátí i k požadavkům na budoucí vládu, které centrála zveřejnila před dvěma měsíci. Žádala obnovení a posílení dialogu mezi kabinetem, odbory a zaměstnavateli, zrušení reforem předchozí vlády, boj proti korupci a daňovým únikům, podporu ekonomického růstu a opatření ke zvýšení zaměstnanosti a omezení chudoby. Zavadil, který patří k přátelům a poradcům prezidenta Miloše Zemana, byl v Kramářově vile před pár měsíci častým hostem při sestavování Rusnokovy vlády. Tehdy vylučoval, že by mohl nějaký ministerský post obsadit. Nedávno to zopakoval.

Víc než stovka odborářů se bude na sněmu věnovat i situaci ve zdravotnictví. Tu vedení svazu zdravotnictví a sociální péče dlouhodobě kritizuje. Poukazuje na zadluženost nemocnic. Hrozí prý omezení péče. Konfederace také představí výsledky kolektivního vyjednávání za loňský a letošní rok a jeho vliv na vývoj mezd.

Odborář nezamířil do politiky poprvé

ČSSD pod Zavadilovým vedením volilo 82.668 lidí. Jméno odborového předáka zakroužkovalo 7991 voličů a voliček. Zavadil před volbami mluvil o tom, že by chtěl dosáhnout lepšího výsledku, než měla strana posledně. V roce 2010 sociální demokracie získala v metropoli také čtyři mandáty. Volilo ji tu 96.706 lidí, což bylo 15,17 procenta hlasů. V roce 2006 měla ČSSD šest pražských poslanců. V hlavním městě je podpořilo 23,9 procenta volících, tedy celkem 152.962.

Zavadil není první předák ČMKOS, který odešel do politiky. Bývalý šéf centrály Richard Falbr je europoslancem, expředseda Milan Štěch (ČSSD) stojí v čele Senátu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Blaško hned po zvolení: Palba na generála Pavla. A z čeho na ČT24 ho skoro „ranila mrtvice“?

9:11 Generál Blaško hned po zvolení: Palba na generála Pavla. A z čeho na ČT24 ho skoro „ranila mrtvice“?

Generál v záloze a někdejší velitel Společných sil Armády ČR Hynek Blaško je jedním z vítězů voleb d…