Zaznělo u Xavera: „Mimořádná kultura.“ Tolerantní muslimové existují, mají krásnou zemi

27.03.2021 7:39

Omán se před padesáti lety „probral ze středověku“ a nyní je moderní, vstřícnou a prozápadní zemí, hodnotí pražský honorární konzul Ománu Ivo Vaněk, který před svým působením v této funkci strávil v Ománu sedm let. V rozhovoru pro XTV.cz zhodnotil, že v Ománu je „mimořádná kultura, která nemá na světě obdoby“ a lidé si v sultanátu, kam již ročně proudí tisíce Čechů, připadají „jako v pohádce“.

Zaznělo u Xavera: „Mimořádná kultura.“ Tolerantní muslimové existují, mají krásnou zemi
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Arábie, ilustrační foto

Anketa

V případě, že byste mohli volit předsedu ČSSD, byste dali hlas

hlasovalo: 7334 lidí
Vaněk pokládá Omán za zemi, která nemá nikde na světě podobné zastoupení, a to i z kulturního hlediska, sám si prý dokáže po sedmi letech pobytu v sultanátu představit, že by tam žil. „Zkuste si otevřít knížku Pohádky tisíce a jedné noci, příběhy Šeherezády. Když vystoupíte z letadla a vstoupíte do letištní haly v Maskatu, tak se začnete štípat do nohy, jestli stále ještě spíte v letadle, anebo už jste v té pohádce. Pobyt v Sultanátu Omán je pobyt v pohádce live – naživo. To jsou tak mimořádní lidé, to je tak mimořádná kultura, která nemá podle mého názoru na světě obdoby,“ míní.

Vaněk svoji funkci a jmenování od ománského sultána Hajthama bin Tárik Ál Saída, který v zemi též působí jakožto předseda vlády, osvětlil s tím, že honorární konzul má ze své funkce sloužit především Ománcům, nikoliv Čechům. „Moje služba je služba především ománským občanům, nikoli českým. Mám za povinnost pečovat o jejich blaho v případě jejich pobytu na území České republiky, ať už jde o krátkodobé turistické návštěvy, nebo o dlouhodobý pobyt, což může být pobyt studijní, pracovní a podobně. Musím se postarat o všechny záležitosti, které je mohou potkat, počínaje problémy s vízem, překročením zákona, vazbou, s právním zastoupením,“ vysvětlil.

Své služby ale nabízí i Čechům, kteří překročí deset dnů pobytu v Ománu, do kterých není víza potřeba.

Se samotným sultánem, jenž Ománu vládne od ledna loňského roku, se Vaněk setkal několikrát i osobně a hodnotí ho jakožto prozápadního a moderního. Vyzdvihuje na něm též to, že chodí „úžasně oblékaný“.

Co se týče odlišnosti kultur, Vaněk míní, že Omán je odlišný od ostatních muslimských zemí i tím, že v něm nemá převahu ani sunnitská, ani šíitská část, nýbrž minoritní větev Ibádíja. „Ibádísmus se vyznačuje absolutní tolerancí, touhou po míru, láskou,“ osvětluje tamní vyznání, které je mimo Omán v dalších muslimských zemí spíše neobvyklé.

U Ománců dále honorární konzul cení zejména jejich vstřícnost a to, že chtějí, aby si z jejich země každý odnesl, že byl „na překrásném místě planety“.

V době pod vedením předchozího sultána Kábúse bin Saída, před převratem v roce 1970, byl dle Vaňka Omán zbídačenou zemí. Hlavní část velké modernizace se tedy odehrála právě v uplynulých padesáti letech. V sedmdesátých letech se dle honorárního konzula obyvatelé Ománu „probírali ze středověku“.

Aktuálně se Omán začíná postupně těšit i větší oblibě u Čechů. Těch tam v roce 2019 podle informací Vaňka dorazilo přes 60 tisíc. Konzul doufá, že příští rok do země poputuje přes 100 tisíc českých občanů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

20:17 Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

Moravský kandidát SPD a Trikolory do Evropského parlamentu Boris Latýn ve svém komentáři zmiňuje ana…