Zázrak, nebo tunel? Jak solární baron dosáhl na miliardy. A jedno velmi zajímavé jméno

06.01.2020 18:22 | Zprávy

Redaktorka Jana Klímová ze serveru Neovlivní.cz mapuje situaci v kauzách spojených s podvody při výstavbě solárních elektráren kolem roku 2010. Tehdy se začalo hovořit o solární mafii a postupně byly zadrženy desítky osob včetně známého lobbisty Ivo Rittiga nebo bývalého ministra vnitra Ivana Langera. Klímová sleduje, kam se kauzy vyvinuly po deseti letech, a konstatuje, že kromě malých ryb se ničeho nedosáhlo a většina kauz ještě nebyla ani soudem projednána.

Zázrak, nebo tunel? Jak solární baron dosáhl na miliardy. A jedno velmi zajímavé jméno
Foto: archiv
Popisek: Solární elektrárna - ilustrační foto

Klímová připomíná, jak na sklonku roku 2010 vypukl „solární Klondike“, jak bylo posléze toto krátké období označeno. „Byznys s fotovoltaikou byl svého času výnosnější než rýžovat zlato v legendární pustině. Památný je zvlášť finiš solární horečky, kdy se na sklonku roku 2010, v nejzazším termínu pro získání štědrých výkupních cen, podařilo byznysmenům získat od úřadů kulatý štempl – a tedy připojit do sítě ještě nehotové projekty. Začalo se mluvit o podvodech, solární mafii, přišlo vyšetřování,“ píše Klímová ve své reportáži na webu Neovlivní.cz.

Situaci se rozhodla řešit šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, která v roce 2013 založila vyšetřovací tým s názvem Záření. Ten ale po třech letech činnosti skončil bez výraznějších úspěchů. Navíc sama Vitásková, která mezitím v čele ERÚ skončila, čelí trestnímu oznámení z podvodu.

„Z Vitáskové je teď spisovatelka, která své úřednické tažení přetavila do románové trilogie s přísežným názvem Solární baroni. A zatím první vydaný díl má třaskavý podtitul – Organizovaný zločin,“ píše Klímová s tím, že má jít o humorný příběh s reálným základem ve světě byznysu a politiky.

Justice byla zatím podobně neúspěšná jako Vitásková. „I přes velká očekávání zatím před soudem neskončil žádný vysoce postavený politik ani žádný člen organizovaného zločinu,“ informuje Klímová. „Kolem některých vlivných lidí ovšem policie alespoň krouží. Doložit se to dá na případu bývalého spolumajitele firmy Amun.Re Martina Shenara, v jehož případu v roce 2019 policie podala žalobci návrh na obžalobu,“ dodává a představuje první z velkých kauz solární mafie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

4:40 „Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

Pořadatelé duhových LGBTQ+ průvodů řeší v USA po zvolení Donalda Trumpa prezidentem problém v podobě…