Zbraně pro Ukrajinu – nepůjde to. Koalice by se rozpadla, byl by porušen zákon...

25.04.2022 13:35

Dodávky zbraní na Ukrajinu mají své zádrhele. Jednou ze zemí, které stále ještě vyrábějí takové zbraně, na jaké jsou ukrajinští vojáci zvyklí, je Bulharsko. Jenže zatím je neposkytlo. Má své důvody, dodávka zbraní hrozí, že roztrhne tamní koalici, ať už k ní dojde nebo ne, informuje agentura Bloomberg. Nedávno se německý výrobce obrněnců Rheinmetall nechal slyšet, že by na Ukrajinu odeslal stará BVP Marder. Jenže munici pro tyto vozy vyráběli Švýcaři. A těm jejich zákony nedovolují ji vyvážet do válečných zón.

Zbraně pro Ukrajinu – nepůjde to. Koalice by se rozpadla, byl by porušen zákon...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Aleppo - zbraně

Anketa

Podporujete vládní výzvu k udávání tzv. dezinformací?

1%
97%
hlasovalo: 46025 lidí
Na obranu vůči Rusku potřebuje Ukrajina zbraně. Má to ovšem několik háčků. Ukrajinští vojáci jsou zvyklí a vycvičení převážně na techniku a zbraně sovětské výroby. Ty ovšem v Evropě docházejí, protože i východní členové NATO začali přecházet na modernější zbraně západní provenience a zásoba zbraní z dob komunismu není nekonečná.

Jednou ze zemí, která stále ještě vyrábí kalašnikovy a munici pro ně, je Bulharsko, které je členem NATO od roku 2004. Zatím ovšem dle agentury Bloomberg poskytlo pouze helmy, neprůstřelné vesty a humanitární pomoc. I jako člen NATO má totiž vztahy s Ruskem, které dodávky komplikují. Ministr zahraničí Ukrajiny přitom od Bulharska rozhodnutí ohledně poskytnutí v zbraní požaduje.

„Neprůstřelné vesty, asistence s technikou, to je všechno důležité, ale pánové, přiznejme si, pokud máte helmu a neprůstřelnou vestu ale nemáte zbraň, tak jste v koncích,“ řekl minulý čtvrtek Dmytro Kuleba reportérům v Bulharsku a dodal: „Je to hezké gesto, ale v podstatě říkají – chceme, abyste umřeli dobře chránění.“

Kritiku za otálení s vojenskou pomocí nejvíce schytává Německo, ale ani Bulharsko se v této oblasti nepřetrhne. Dle Bloombergu je kamenem úrazu složení čtyřkoalice premiéra Kirila Petkova, ve které už před konfliktem nebyla velká shoda na politických tématech. Jedna z tamních stran, proruští socialisté, prý už několikrát varovala, že z koalice odejde, pokud budou na Ukrajinu dováženy bulharské zbraně. A aby toho nebylo málo, středopravicové Demokratické Bulharsko pro změnu varovalo, že z koalice odejde, pokud zbraně odeslány nebudou.

Sám Petkov prohlásil, že Bulharsko je příliš blízko ke konfliktu na to, aby zbraně poslalo. A chce v koalici vést dialog. Mimo jiné, Bulharům ve válečné zóně uvízly dvě lodě. Jedna je v ruských rukou, druhá v Čornomorsku u Oděsy. „Je v zájmu Ukrajiny, aby Bulharsko bylo stabilní,“ uvedl Petkov na facebooku. Nicméně, Kuleba na tamní vládu tlačí, aby se přidala na „správnou stranu historie“. „Život je těžký, někdy si prostě musíte vybrat,“ řekl a doplnil: „Nemůžete zůstat uprostřed, nemůžete pořád jen mluvit, musíte si vybrat stranu.“

Ovšem nejde jen o Bulharsko. Německý zbrojařský koncern Rheinmetall se nabídl, že by na Ukrajinu poslal sto bojových vozidel pěchoty Marder (vyráběný v 70. letech). Souhlas s vývozem musí dát kancléř Scholz. Jenže i tady je háček. Munici pro tyto transportéry vyrábí pověstně neutrální Švýcaři a dle švýcarského deníku SonntagsZeitung blokuje Švýcarsko re-export této munice.

Noviny citují mluvčího švýcarského sekretariátu pro ekonomické záležitosti, který sdělil, že dostal dvě žádosti z Německa ohledně převodu munice původem ze Švýcarska. „Obě německé žádosti byly zamítnuty s ohledem na švýcarskou neutralitu a zákonná kritéria týkající se válečného materiálu,“ uvedl. Švýcarsko se přidalo k ekonomickým sankcím, ovšem trvá na tom, že jeho statut mu nedovoluje vyvážet zbraně do válečných zón. Již dříve odmítlo polskou žádost, aby poskytlo zbraně Ukrajině, informuje agentura Reuters.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Jste snad jediný politik, co se o případ od začátku zajímá

Nová Sněmovna by měla opět zřídit vyšetřovací komisi k Bečvě. Ne aby zasahovala do vyšetřování, ale aby zajistila, že nebude ovlivňováno politicky,“ řekl Petr Gazdík. Ptám se Vás, jaké kompetence k tomu něco zjišťovat a zajišťovat sněmovna má? A kdo myslíte, že má z politiků zájem vyšetřování ovlivn...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prdlajs, Hřibe. Chlast a ohrožení: Hlavní nádraží stále romské, a to není vše

14:54 Prdlajs, Hřibe. Chlast a ohrožení: Hlavní nádraží stále romské, a to není vše

Konec problémů s těžkými podmínkami ukrajinských Romů na hlavním nádraží v Praze? Kdepak. Parlamentn…