Zdechovský: Víc zaměstnaných Romů? Pozitivní pro celou společnost

16.07.2020 13:23

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) musel na svém profilu na Parlamentních listech čelit množícím se dotazům ohledně romské problematiky. Některým čtenářům totiž vadí lidovecký přístup k Romům a zejména fakt, že se snaží o jejich začlenění do společnosti prostřednictvím různých zvýhodnění.

Zdechovský: Víc zaměstnaných Romů? Pozitivní pro celou společnost
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL
reklama

Zdechovský nejprve reagoval na čtenářův názor, že inkluze některých romských dětí do základních škol přinesla více škody než užitku, protože takové děti nejsou schopny školu zvládnout a končí tak zcela bez vzdělání.

Podle Zdechovského ale inkluze s romskou tematikou nijak zvlášť nesouvisí. „Dobrý den, inkluze za každou cenu, kdy na ‚normální‘ škole jsou i děti, které nemají pro její zvládnutí předpoklady, samozřejmě nedává smysl. Nejedná se ale o věc, která by přímo souvisela s romskou problematikou, protože o tom, jakého vzdělání děti dosáhnou, mají rozhodovat pouze jejich schopnosti. Nic jiného,“ vysvětloval Zdechovský a dodal, že speciální školy stále existují a jsou určené všem dětem, kteří nemohou zvládat běžnou základní školu.

Anketa

Zaslouží si zesnulý Miloš Jakeš úctu?

82%
18%
hlasovalo: 12177 lidí

Jiný dotaz se týkal informace, podle které slovenský europoslanec Peter Pollák na půdě Bruselu vznesl několik návrhů na lepší začleňování Romů do společnosti po celé Evropě, přičemž jeden z návrhů počítá s tím, že by každý Rom v budoucnu měl i prostřednictvím podpůrného doučování dosáhnout středoškolského diplomu.

Čtenář František Černoch Zdechovskému předhazuje fakt, že se lidovci pod tento Pollákův text podepsali a že se jedná o zvýhodňování Romů, kteří by střední školu stejně ani nebyli schopni dokončit.

To ale Zdechovský rázně odmítá. „Vážený pane Černochu, poslanec Peter Pollák ve skutečnosti nechce nic z toho, co píšete. Opravdu nežádá žádné zvýhodňování Romů, ale zlepšení jejich životních podmínek a především jejich lepší začlenění do společnosti. Při tom se ale samozřejmě očekává aktivita i od samotných Romů. Není pochyb o tom, že zlepšení úrovně vzdělání a zvýšení zaměstnanosti Romů bude v konečném důsledku pozitivní pro celou společnost,“ má jasno lidovecký europoslanec.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Tato odpověď rozlítila jiného čtenáře, podle nějž si Zdechovský protiřečí, když zároveň uvádí, že nepůjde o žádné zvýhodňování, ale zároveň hovoří o cíleném zlepšování životních podmínek Romů. „Co kdyby sami romové udělali něco pro zlepšení svých životních podmínek? Máte snad pocit, že se romům nepomohlo dost na to, aby mohli důstojně pracovat a žít?“ táže se.

Lidovecký europoslanec se ale nenechal vykolejit. „Dobrý den, nic z toho, co jsem napsal, nevylučuje, že i samotní Romové musí vyvinout iniciativu,“ napsal stručně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

14:04 Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

Novinář Bohumil Pečinka se ve svém komentáři ostře pustil do premiéra Babiše. Za covid. Ministerstvo…