V ulici Kovářská, která je nyní považována za vyloučenou lokalitu, se před pěti lety všechno změnilo. Poté, co došlo k prodeji tamních městských bytů, osídlili oblast sociálně slabí občané. Většina ostatních odtud odešla, další hledají nové bydlení. „Největší problém jsou dávky, náš legislativní systém a neschopnost současné i minulé vlády. Žádná z dávek nemá zpětnou vazbu, zda bydlení, na které stát přispívá, splňuje stavební nebo hygienické podmínky,“ tvrdí Hambálek. A existují další triky, jak dostat ze státu peníze. Například stanovit maximální výši záloh na elektřinu. Při vyúčtování jde přebytek většinou majitelům bytů v panelácích, kteří tak slušně vydělávají.
Ženy na úřadu práce chrání služba
Místním nejvíce vadí hluk, nepořádek a vandalismus. Varnsdorf musel vydat vyhlášku, podle které není možné vytáhnout nábytek z domu a trávit celé dny sezením a popíjením venku. „Zdejší starousedlíci odcházejí, prodávají své domy. Tenhle si staví zeď,“ ukazuje místostarosta na rozestavěnou zídku. Vcházíme do jednoho z paneláků. Schránky jsou vytrhané, rozebrané. Město muselo pořídit jeden větší box z kovu, aby ho nikdo nemohl zdemolovat. „Každé ráno si proto hrají na malou poštu. Nejvíce si lidé stěžují na vandalismus, alkohol, hluk, nepořádek a nekontrolované děti,“ vysvětluje vedoucí varnsdorfského sociálního odboru Romana Cupalová. Ve své funkci působí teprve pár měsíců. Nahradila zaměstnance, se kterým radnice nebyla spokojená. Sociálně slabí většinou nemají pracovní návyky, navíc je tu problém i s drogami. K dostání je pervitin, marihuana, a navíc vietnamská komunita vyrábí nekvalitní tvrdé drogy, které ničí uživatele.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová