„Jsem archivář a řeknu k tématu jen pár slov z hlediska lidských práv. Masové hroby jsou znamením vztahu totalitních režimů k člověku. Neměl žádnou důstojnost. Totalitní režimy jsou postaveny na nenávisti, tedy na opaku lásky. Zlo ale nemá právo na existenci. Islámský stát je také založen na nenávisti vůči člověku. Lidstvo se trochu probouzí. Musí se vyrovnat se zlem a nenávistí,“ řekl v Hlavním sále Vladštejnského paláce, tedy uprostřed Senátu, kardinál Miloslav Vlk. Stalo se tak v rámci slyšení, kterého se zúčastnili historici, představitelé politických vězňů a úředníci.
V šachtách na smetišti
V první části slyšení výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, které zahájil senátor Jiří Šesták, se hovořilo převážně o exhumaci obětí nacismu a komunismu. Historik vězeňství Aleš Kýr mluvil o tom, že v šachtách hřbitova v pražských Ďáblicích, kde mimo jiné skončily ostatky politických vězňů bývalého režimu, může být až na 14 000 zemřelých. Někteří pozůstalí totiž celou dobu protestují proti tomu, jak necitlivě, elitářsky a svévolně byla na tomto místě provedena exhumace ostatků pátera Josefa Toufara, kterého kvůli takzvanému číhošťskému zázraku příslušníci StB při výsleších doslova umlátili k smrti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský