Zdeněk Škromach pronesl pozoruhodnou větu o Jiřím Dienstbierovi. A také o voličích Okamury

11.09.2014 8:45

Tož budu prezident, hlásí s nadsázkou ze stránek magazínu Reflex Zdeněk Škromach oblečený do jihomoravského kroje. Rozhovor s místopředsedou Senátu, který svým záměrem stát se hlavou státu rozčeřil letní politickou nudu, se točil nejen kolem Hradu, ale také kolem ČSSD, která stále čelí silnému soupeři přímo ve vládní koalici.

Zdeněk Škromach pronesl pozoruhodnou větu o Jiřím Dienstbierovi. A také o voličích Okamury
Foto: Archiv ZŠ
Popisek: Senátor Zdeněk Škromach
reklama

Anketa

Věříte, že útoky z 11. září 2001 spáchala Al-Káida, jak zní oficiální verze USA?

12%
88%
hlasovalo: 10961 lidí

Myšlenka na prezidentskou kandidaturu se podle Škromacha zrodila celkem spontánně. Původním prohlášením, že o Hradu uvažuje, prý především sondoval reakce, a když jej začali brát vážně lidé jako Tomáš Halík nebo Václav Klaus, řekl si prý, že by to bylo možné zkusit i vážně. „Nemám ve zvyku se nikam cpát. Ale chci říct: Ano, jsem připraven,“ prohlašuje místopředseda Senátu.

Již zmínil, že by chtěl být „lidovým prezidentem“. Tento pojem vysvětlil tak, že by nechtěl skončit jako někteří jeho kolegové, kteří se po zvolení přestěhují do Prahy, začnou žít v parlamentních kuloárech a zapomenou, odkud přišli. Sám prý dlouhodobě reprezentuje levicový proud ČSSD zaměřený na zaměstnance či seniory, a proto se stále snaží chodit mezi lidi a zajímat se o jejich problémy. „Lidovým prezidentem byl i Tomáš Garrique Masaryk, ten také hodně chodil mezi lidi,“ připomíná. Takovým prezidentem je prý i Miloš Zeman, který se také hlásí k obyčejným lidem a na nic si nehraje. „Žádné hogo fogo,“ říká.

Pak se Škromach rozpovídal o svých politických představách a mimo jiné zmínil, že je zastáncem většinového systému. „V něm lidé vědí, koho volí a kdo je zastupuje,“ zdůrazňuje. Možná by prý rozšířil i pravomoci prezidenta, který by neměl být jen kladečem věnců.

„Podle mě by prezident měl sehrát důležitou roli ve vztahu k národní hrdosti. V tom jsou z minulosti obrovské rezervy. Třeba když slyším, že naši vojáci, kteří padnou v nějakém konfliktu, jsou vlastně žoldáci,“ připomíná.

Ohledně své pozice v ČSSD zmínil, že už by se raději stal „senior poradcem“ nastupující generace politiků. Z nich podporuje například Jeronýma Tejce, schopnosti prý mají i Jiří Zimola nebo Milan Chovanec. Toho Škromach vůbec považuje za budoucí hvězdu ČSSD. A nevadí mu prý ani Jiří Dienstbier, byť se s ním na řadě věcí neshodne. „Já vždycky říkám, že s Jirkou Dienstbierem nemá cenu vést nějakou válku, ale nechat ho mluvit, aby si každý udělal názor,“ říká.

ČSSD podle něj musí bojovat především s tím, že část jejího klasického elektorátu oslovil Andrej Babiš, který vyvolal pocit, že jim může něco přinést. „Přitom ve vládě spíš redukuje to, s čím přijde sociální demokracie,“ říká Škromach. Kromě toho by se jeho strana prý měla zaměřit i na „zdivočelé sociání demokraty“, jak prý Miloš Zeman říkával lidem, kteří mají sociální cítění, ale jsou radikálnější, takže volili třeba Miroslava Sládka a nyní Okamurův Úsvit.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…