Zbořil se ve své analýze mimo jiné vyjádřil k aférám s plagiátorstvím diplomových prací na Slovensku. Toho se měl dopustit premiér Igor Matovič i šéf parlamentu Boris Kollár.
„Ten slovenský příklad je jeden z mnoha, známe to i z České republiky, a těch případů tady byla spousta a nejenom z Plzně. Ale ten problém je mnohem větší, než si to kritici pana Matoviče nebo Kollára uvědomují. Víme, že se opisuje na základní škole, na střední škole i na vysoké škole. Na vysoké škole je ale celý systém, jak se postupuje při tvorbě diplomové práce. Téma diplomové nebo bakalářské práce se zadává, je o tom protokol, kde je napsáno nejenom zadání, ale je tam uveden i vedoucí práce a oponenti. Student pak chodí na diplomový seminář, to trvá rok, nakonec student dostane nejenom oponentní posudek, ale i posudek vedoucího diplomové práce a student během obhajoby obhajuje svou práci, vysvětlí metodologii atd. Následně komise rozhodne, že student je schopný, nebo neschopný získat tu hodnost,“ uvedl Zbořil, s tím, že když systém funguje, nemělo by dojít k plagiátorství.
„Ono je to sice hezké zbavit Igora Matoviče funkce na základě plagiátorství, ale ten vtip spočívá v tom, že škola se dopustila závažného omylu. Škola měla zjistit, že pan Matovič téma nezná a že možná ani svou diplomovou práci nepsal, a pokud mu ji někdo napsal, tak ji možná ani nečetl, takže ten problém je v té škole, ta škola to měla zastavit,“ dodal. S tím, že problém falzifikace je typický nejen pro vysoké školy, ale také pro umělecká díla. „Jsou prostě obory, kde se zneužívá již vydaných textů nebo divadelních děl nebo filmových děl, kradou se nápady a zpracovávají se, někdy úspěšně, někdy neúspěšně,“ míní Zbořil.
Slovenský premiér Igor Matovič (OLaNO) zůstává nakonec ve svém křesle. Po dlouhých debatách ustál pokus o odvolání. Informoval o tom server ČeskéNoviny.cz. Slovenského premiéra při hlasování podpořilo 78 ze 125 přítomných poslanců. Pro jeho odvolání hlasovalo 47 zákonodárců. Předcházející debata trvala téměř osmnáct hodin.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
Nerostné bohatství na Ukrajině
Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?
Další články z rubriky

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině
Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …
- 17:30 „Takhle toho ředitele dělat nebudete.“ Železný utrhl lavinu. Stačilo pár slov k osvobození
- 20:20 Na Čechy se valí další zdražování potravin. A co „dělají“ politici? Odhaleno
- 18:18 Slovensku nehrozí rozpad demokracie. Tamní novinář popsal situaci. Jinak než mainstream
- 8:35 Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec
- 8:11 Putin vyzval Ukrajinu k „přímým rozhovorům“