Zdravotně postižení píší Blatnému. V plánu očkování se na ně vláda vykašlala

04.01.2021 22:04

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) plánuje v úterý představit podrobnosti k centrálnímu rezervačnímu systému na očkování, který má podle Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) znepokojující mezery. V otevřeném dopise Blatnému upozorňuje, že systém nemyslí na hendikepované, a žádá jej, aby je spolu s jejich pečovateli ministerstvo zařadilo mezi přednostní skupiny očkovaných. Podle odhadu by se problém mohl týkat asi sta tisíc lidí, informuje iDNES.cz.

Zdravotně postižení píší Blatnému. V plánu očkování se na ně vláda vykašlala
Foto: Repro ČT
Popisek: Jan Blatný

Strategie podle rady neřeší očkování lidí, již jsou závislí na pomoci ostatních a žijí doma. Zmiňuje ty, kteří pobírají dva nejvyšší příspěvky na péči, tedy čtvrtý a třetí stupeň této podpory od státu. Je jich kolem 140 tisíc.

Rada odhaduje, že zhruba 90 tisíc z nich žije doma. Omezené možnosti se k očkování dostavit by mohly mít pak dvě třetiny. „To je asi 60 tisíc osob. Nelze přesně určit, jaký počet těchto osob bude mít zájem se nechat očkovat. Domníváme se, že u této skupiny lze očekávat vyšší procento zájmu,“ uvedla v dopise rada. Spolu s hendikepovanými doporučuje naočkovat i jeho pečujícího.

Radu dostupné informace o očkování znepokojují. „Nejenže jsme nezaznamenali jedinou zmínku o způsobu očkování osob, které se nebudou moci dostavit do očkovacích center, ale i počet dávek vakcíny a rychlost očkování v nás vyvolává vysokou nedůvěru,“ vyčítá rada Blatnému.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ničení Babiše a msta: Po drtivém videu se vyvalily peníze a zlo

20:24 Ničení Babiše a msta: Po drtivém videu se vyvalily peníze a zlo

Na videu, které koluje po internetu a popisuje praktiky novinářů proti Andreji Babišovi je zajímavé,…